2024-08-03. Widokówki z Żuław
2024-08-01. Kolej wąskotorowa na Żuławach i Mierzei
2024-07-20. Pełnia lata na Żuławach
2024-07-06. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 5
2024-06-08. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 4
Obszar powiatu elbląskiego obejmuje tereny prawego brzegu rzeki Nogat z dostępem do Zalewu Wiślanego. Północna część powiatu należy do Pobrzeża Staropruskiego, wschodnia do Wysoczyzny Elbląskiej i Równiny Warmińskiej, południowa do Pojezierza Dzierzgońsko-Morąskiego, a pozostała do Żuław.
Siedzibą powiatu jest Elbląg. W skład powiatu wchodzą następujące gminy:
Miasto Elbląg, jako powiat grodzki tworzy odrębną jednostkę powiatową, czyli miasto na prawach powiatu, pod które podlega gmina miejska Elbląg. Gminy: wiejska Elbląg (częściowo), Markusy i Gronowo Elbląskie leżą na Żuławach, natomiast pozostałe są obszarem sąsiadujących z Żuławami mezoregionów. Przez teren powiatu przebiegają główne szlaki drogowe: droga nr S22 łącząca przejście graniczne Grzechotki-Mamonowo z Elblągiem oraz droga nr 22 łącząca Elbląg z Malborkiem. Głównymi gałęziami gospodarki powiatu elbląskiego są: turystyka, przemysł drzewny, produkcja łodzi, handel, przetwórstwo rolno-spożywcze, usługi budowlane i motoryzacyjne.
Różnorodność krajobrazu tworzona przez równiny, doliny, wzniesienia, wody powierzchniowe i roślinność, a także liczne parki, rezerwaty i szlaki wodne sprzyjają rozwojowi turystyki i różnym formom aktywnego wypoczynku. Głównymi rzekami są: Nogat i Elbląg. Szczególne znaczenia ma tu zaliczany do rangi światowej rezerwat "Jezioro Drużno", na którym żyje kilkaset gatunków ptactwa. Naturalny krajobraz wzbogacony jest o zabytki architektury, na które składają się: zamki, pałace, dworki, domy podcieniowe, obiekty sakralne, stare cmentarze, budowle hydrotechniczne oraz pozostała, historyczna zabudowa mieszkalna i gospodarcza.
Zobacz również: