2024-08-03. Widokówki z Żuław
2024-08-01. Kolej wąskotorowa na Żuławach i Mierzei
2024-07-20. Pełnia lata na Żuławach
2024-07-06. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 5
2024-06-08. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 4
Obszar powiatu gdańskiego obejmuje tereny lewego brzegu rzeki Wisły. Od strony północnej graniczy bezpośrednio z aglomeracją Trójmiasta, od strony południowej z powiatami: tczewskim i starogardzkim, od wschodu z powiatami: nowodworskim i na styku- malborskim, a od zachodu z powiatami: kościerskim i kartuskim. Wschodnia część powiatu należy do Żuław, a zachodnia do Pojezierza Kaszubskiego.
Siedzibą powiatu jest Pruszcz Gdański. W skład powiatu wchodzą następujące gminy:
Gminy: Suchy Dąb, Cedry Wielkie oraz wschodnie części gmin: Pszczółki i Pruszcz Gdański, położone są na Żuławach, natomiast gminy: Trąbki Wielkie, Przywidz, Kolbudy oraz zachodnie części gmin: Pruszcz Gdański i Pszczółki, są obszarem należącym do Pojezierza Kaszubskiego. Miasto Pruszcz Gdański jest miastem granicznym. Przez teren powiatu gdańskiego przebiega autostrada A1 oraz główna linia kolejowa nr 9, Gdańsk-Warszawa. Głównymi gałęziami gospodarki są tutaj: handel, przetwórstwo przemysłowe i budownictwo.
Naturalny krajobraz powiatu gdańskiego tworzą rezerwaty przyrody: "Jar Reknicy", "Bursztynowa Góra", "Wyspa na Jeziorze Przywidz" i "Dolina Kłodawy", na których rośnie kilkadziesiąt pomników przyrody. Głównymi rzekami są: Wisła, Radunia, Motława i Czarna Łacha. Przestrzeń wypełnia zabytkowa architektura, na którą składają się: domy podcieniowe, obiekty sakralne, stare cmentarze, budowle hydrotechniczne oraz pozostała zabudowa mieszkalna i gospodarcza.
Zobacz również: