2024-08-03. Widokówki z Żuław
2024-08-01. Kolej wąskotorowa na Żuławach i Mierzei
2024-07-20. Pełnia lata na Żuławach
2024-07-06. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 5
2024-06-08. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 4
Miejscowość położona na Żuławach Gdańskich, w środkowej części gminy, oddalona o ok. 3 km od wsi Cedry Wielkie i 11 km od miasta Pruszcz Gdański. Wzmiankuje się o istnieniu wsi w XIV wieku.
Fundamenty, dawnego kościoła ewangelickiego znajdują się w centrum wsi. Obiekt pochodził z XVI wieku i był konstrukcją ryglową z wieżą nakrytą smukłym hełmem. Budowlę rozebrano w 1954 roku
Z kościołem ewangelickim związany był cmentarz, na którym pozostaje kilka nagrobków.
Dom podcieniowy w Miłocinie zlokalizowany jest w środkowej części wsi, w niewielkiej odległości od fundamentów kościoła ewangelickiego oraz cmentarza i należy do największych domów podcieniowych na Żuławach. Został zbudowany w 1731 roku przez budowniczego o inicjałach I.R. dla właściciela o inicjałach H.K, remontowany w latach 1928, 1981-1982 oraz 2010-2011. Do końca II wojny światowej zamieszkiwali w nim pastorzy. Zaraz po wojnie budynek został zajęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie, a od 1949 roku należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Miłocinie i zamieszkiwany był przez jego pracowników. Obiekt do dziś pełni funkcję domu wielorodzinnego.
Parterowa część budynku jest konstrukcją murowaną (pierwotnie drewniana). Piętro oraz szczyt wystawki zdobią różnorodne kształty rygli, które wypełnia czerwona cegła. Pozostałe dwa szczyty są oszalowane pionowo. Głęboką, szczytową wystawkę wspiera 8 drewnianych kolumn oraz murowane ścianki boczne. Kolumny połączone są profilowanymi mieczami, tworząc arkady, a także dodatkowo wzmocnione przez miecze skierowane do wewnątrz podcienia. Na nadprożu widnieje sygnatura z datą 1731 oraz inicjałami budowniczego i właściciela domu (HK • ANNO • IR ... BH • MDCCXXXI • BM). Zachowany został kształt dwupoziomowej sieni (obecnie klatka schodowa) z balustradą.
Murowany dom z żółtej cegły usytuowany jest w pobliżu domu podcieniowego. Jest to obiekt charakterystyczny dla tej części Żuław Gdańskich, z centralnym ryzalitem, którego szczyt zdobią sterczyny, a dookoła budynku biegnie pas dekorowanego fryzu.