2024-08-03. Widokówki z Żuław
2024-08-01. Kolej wąskotorowa na Żuławach i Mierzei
2024-07-20. Pełnia lata na Żuławach
2024-07-06. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 5
2024-06-08. Kolej wąskotorowa na Żuławach Malborskich, cz. 4
Obszar powiatu malborskiego obejmuje dolną część wideł rzek: Wisły i Nogatu oraz część terenu po stronie prawego brzegu rzeki Nogat, do granicy z województwem warmińsko-mazurskim. Od strony południowej przebiega granica między Żuławami a Pojezierzem Dzierzgońsko-Morąskim i Doliną Kwidzyńską.
Siedzibą powiatu jest Malbork. W skład powiatu wchodzą następujące gminy:
Gmina miejska Malbork położona jest na obrzeżu Żuław, a Malbork jest miastem granicznym. Pozostałe gminy położone są w całości na obszarze delty Wisły. Przez teren powiatu przebiegają główne szlaki komunikacyjne: droga nr 22 łącząca Elbląg ze Starogardem Gdańskim, droga nr 55 łącząca Sztum z Nowym Dworem Gdańskim oraz linia kolejowa nr 9, Gdańsk-Warszawa. Głównymi gałęziami gospodarki powiatu malborskiego są: rolnictwo i turystyka.
Naturalny krajobraz powiatu tworzy duża ilość cieków wodnych i roślinność, a głównymi rzekami są: Wisła, Nogat i Święta. Południowo-zachodnią część powiatu obejmuje "Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Nogat". Przestrzeń wypełnia zabytkowa architektura, pozostawiona przez dawnych mieszkańców delty. Najpotężniejszy i najbardziej znany jest zamek malborski, ale wspaniałe, gotyckie kościoły i cmentarze, domy podcieniowe, budowle hydrotechniczne oraz pozostała zabudowa mieszkalna i gospodarcza związana z osadnictwem olęderskim, to również niezwykle ważne, historyczne elementy powiatu.
Zobacz również: