2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Miejscowość położona na Żuławach Gdańskich, w środkowej części gminy i sąsiaduje z miastem Pruszcz Gdański. Akt lokacyjny został nadany w 1363 roku. Wieś posiada własne kroniki opracowane przez miejscowego pastora Gerharda Klemma i mieszkańca wsi- Hansa Joachima Classena. Do niedawna miejscowość widniała pod nazwą Rokietnica.
W Rokitnicy istniał kościół ewangelicki zbudowany w 1400 roku. W drugiej połowie XVI w. świątynia została przebudowana. Wyposażono ją w dwa dzwony: "Małgorzatę" i "Hosannę", odremontowano wieżę, której szczyt przypuszczalnie spłonął w czasie konfliktu zbrojnego (1576-1577) między Rzeczpospolitą, na tronie której zasiadł Stefan Batory, a miastem Gdańsk. Na przełomie XVI i XVII w. odbudowana została wieża, odlano nowy dzwon, a wnętrze kościoła wzbogacono o nowy ołtarz. Podczas potopu szwedzkiego, kościół został ponownie zniszczony, a kolejne jego odbudowy miały miejsce po wojnach w XVII i XVIII w. Podwyższono wieżę i umieszczono na niej zegar, odlano 3 nowe dzwony (jeden duży i dwa mniejsze), a wnętrze kościoła wyposażono w organy. Pod koniec XVII w. we wsi przeważali ewangelicy. Związani oni byli z kościołem w Rokitnicy, natomiast mniejszość katolicka należała do kościoła pw. św. Wojciecha. Przy kościele w Rokitnicy istniał również cmentarz wraz z kostnicą i dużą bramą, a także wybudowano jednoklasową szkołę ewangelicką. W roku 1916, na skutek uderzenia pioruna w wieżę kościelną, spadające dwa małe dzwony zniszczyły zegar. W czasie II wojny światowej, świątynia uległa ponownemu zniszczeniu, a pozostałą część rozebrano w latach 60. XX wieku. Uprzątnięto teren cmentarza, a nagrobki przeniesiono na cmentarz przy kościele pw. św. Wojciecha. Kostnicę natomiast zaadaptowano na kościół dla mieszkańców wsi.
W bliskiej odległości od obecnego kościoła stoi drewniany dom o konstrukcji zrębowej, na ceglanej podmurówce, niestety w bardzo złym stanie. Kawałek dalej możemy podziwiać ceglany budynek mieszkalny z ryglowymi szczytami i facjatą, przed którym umieszczone są dwa kamienne słupki z napisem "Anno 1701". Podobne możemy ujrzeć np. przed kamienicami na ul. Mariackiej w Gdańsku.