1. Wiślinka
  2. Przejazdowo
  3. Bogatka
  4. Krępiec
  5. Bystra
  6. Dziewięć Włók
  7. Wiślina
  8. Radunica
  9. Lędowo
  10. Łęgowo
  11. Rokitnica
  12. Mokry Dwór
  13. Roszkowo
  14. Cieplewo
  15. Pruszcz
    Gdański
Gmina Pruszcz Gdański

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 3
Żuławy | Powiat gdański | Gmina Pruszcz Gdański | Rokitnica (Müggenhahl)

ŻuławyROKITNICA (MÜGGENHAHL)

Miejscowość położona na Żuławach Gdańskich, w środkowej części gminy i sąsiaduje z miastem Pruszcz Gdański. Akt lokacyjny został nadany w 1363 roku. Wieś posiada własne kroniki opracowane przez miejscowego pastora Gerharda Klemma i mieszkańca wsi- Hansa Joachima Classena. Do niedawna miejscowość widniała pod nazwą Rokietnica.

Budowle sakralne i nekropolie

Dawny kościół ewangelicki w Rokitnicy W Rokitnicy istniał kościół ewangelicki zbudowany w 1400 roku. W drugiej połowie XVI w. świątynia została przebudowana. Wyposażono ją w dwa dzwony: "Małgorzatę" i "Hosannę", odremontowano wieżę, której szczyt przypuszczalnie spłonął w czasie konfliktu zbrojnego (1576-1577) między Rzeczpospolitą, na tronie której zasiadł Stefan Batory, a miastem Gdańsk. Na przełomie XVI i XVII w. odbudowana została wieża, odlano nowy dzwon, a wnętrze kościoła wzbogacono o nowy ołtarz. Podczas potopu szwedzkiego, kościół został ponownie zniszczony, a kolejne jego odbudowy miały miejsce po wojnach w XVII i XVIII w. Podwyższono wieżę i umieszczono na niej zegar, odlano 3 nowe dzwony (jeden duży i dwa mniejsze), a wnętrze kościoła wyposażono w organy. Pod koniec XVII w. we wsi przeważali ewangelicy. Związani oni byli z kościołem w Rokitnicy, natomiast mniejszość katolicka należała do kościoła pw. św. Wojciecha. Przy kościele w Rokitnicy istniał również cmentarz wraz z kostnicą i dużą bramą, a także wybudowano jednoklasową szkołę ewangelicką. W roku 1916, na skutek uderzenia pioruna w wieżę kościelną, spadające dwa małe dzwony zniszczyły zegar. W czasie II wojny światowej, świątynia uległa ponownemu zniszczeniu, a pozostałą część rozebrano w latach 60. XX wieku. Uprzątnięto teren cmentarza, a nagrobki przeniesiono na cmentarz przy kościele pw. św. Wojciecha. Kostnicę natomiast zaadaptowano na kościół dla mieszkańców wsi.

Zabudowa

Budynek ze słupkami w Rokitnicy (2012) W bliskiej odległości od obecnego kościoła stoi drewniany dom o konstrukcji zrębowej, na ceglanej podmurówce, niestety w bardzo złym stanie. Kawałek dalej możemy podziwiać ceglany budynek mieszkalny z ryglowymi szczytami i facjatą, przed którym umieszczone są dwa kamienne słupki z napisem "Anno 1701". Podobne możemy ujrzeć np. przed kamienicami na ul. Mariackiej w Gdańsku.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info