Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 8
Żuławy | Powiat nowodworski | Gmina Ostaszewo | Palczewo (Palschau)

ŻuławyPALCZEWO (PALSCHAU)

Miejscowość położona na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, w południowej części gminy, nad rzeką Wisłą, oddalona o ok. 7,5 km od wsi Ostaszewo i 17 km od miasta Nowy Dwór Gdański. Wzmianki wskazują na istnienie wsi w 1321 roku. Akt lokacyjny w roku 1344 nadał wielki mistrz Ludolf König. W XIV wieku przez Palczewo przebiegał trakt handlowy Gdańsk-Elbląg. Istniała również przeprawa promowa do Steblewa, zlikwidowana po II wojnie światowej.

Budowle sakralne i nekropolie

Kaplica pw. M.B. Częstochowskiej w Palczewie (2012) Kościół ewangelicki (obecnie katolicki) w Palczewie został zbudowany w 1712 roku. Wzmianki o pierwszym kościele wskazują na jego istnienie w 1637 roku, a stał on na średniowiecznych fundamentach. Była to konstrukcja ryglowa, bez wieży i okien, kryta strzechą. Kilka lat później świątyni już nie było.

Kościół katolicki (pierwotnie ewangelicki) pw. M.B. Częstochowskiej w Palczewie jest konstrukcją drewnianą, zbudowaną na planie prostokąta, orientowaną, oszalowaną poziomo, ze szczytami oszalowanymi pionowo i wieżą- sygnaturką wtopioną od wschodu w dach. Wieżę kryje hełm zwieńczony kulą i krzyżem. Dwuspadowy dach pokryty jest gontem. Drewniany kościół jest jedynym tego typu obiektem sakralnym na Żuławach.

Wnętrze kościoła ma swój specyficzny urok. Jest bogato zdobione licznymi inskrypcjami i polichromiami: na ścianach, emporze i ławkach. Barokowe wyposażenie pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. Zdobiony ołtarz główny złożony jest z obrazu przedstawiającego scenę zdjęcia z krzyża oraz nastawy z figurkami aniołów i Chrystusa. Po bokach podstawy ołtarza umieszczone są dwie ozdobne kolumny. W prezbiterium, na stropie wisi postać anioła chrzcielnego. Naprzeciwko ołtarza, nad emporą znajduje się bogato zdobiony prospekt organowy. Na poziomej belce tęczowej, oddzielającej nawę od prezbiterium, widnieje Grupa Ukrzyżowania.

Wiatraki

Wiatrak w Palczewie (2015) Unikalny na Żuławach wiatrak przemiałowy typu "holender" w Palczewie został zbudowany w XIX wieku i prawdopodobnie użytkowany był również po II wojnie światowej. Jest to konstrukcja murowano-drewniana z ośmioboczną, wysoką, ceglaną podstawą i ośmioboczną, drewnianą wieżą. W podstawie wiatraka, w dolnej kondygnacji, z obu stron znajdują się otwierane wrota. Wieża jak i umieszczona na niej obracana czapa kryte są gontem. W 2009 roku stan techniczny zabytku był bardzo zły, ale dzięki nowemu właścicielowi obiekt został ocalony.

Pozostała zabudowa

Drewniany dom naprzeciwko wiatraka w Palczewie (2015) Naprzeciwko wiatraka stoi dom z 1859 roku (data na nadprożu). Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanej podmurówce, z bogato zdobionym gankiem i facjatą, dekorowany laubzekinem.

W pobliżu kościoła, po przeciwnej stronie drogi, znajduje się dom o drewnianej konstrukcji, stojący na ceglanej podmurówce, ze szczytami oszalowanymi pionowo.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info