2025-01-04. Aleja wierzbowa
2025-01-01. Nowy Rok 2025
2024-12-24. Spokojnych Świąt
2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
„4+ MPŻ” jest systemem opracowanym na podstawie wycieczek rowerowych odbytych w latach 2012-2015. Skierowany jest zarówno do turystów odwiedzających Malbork, jak i do mieszkańców miasta.
„4+ MPŻ” oferuje 18 tras rowerowych podzielonych na trzy warianty: krótkie, średnie i długie. Trasy średnie i długie biegną w 4 głównych kierunkach, przy czym trasy średnie uzupełnione są kierunkami pośrednimi. Trasy najkrótsze dotyczą Malborka i jego obrzeży. W każdym przypadku punktem startowym, jak i punktem końcowym jest Malbork. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi szczegółami „4+ MPŻ” oraz ze stroną na Facebooku.
Pierwszy, wstępny projekt z żuławskimi trasami powstał w 2014 r., a w rok później został zmodyfikowany, podzielony na 3 warianty i uzupełniony trasami południowymi. Światło dzienne ujrzał w r. 2016, wraz z nadejściem wiosny. Projekt opracowany został na podstawie wycieczek rowerowych, składających się z dziesiątek tysięcy km, przejechanych rowerem w latach 2012-2015.
Strona „4+ MPŻ" Malbork Powiśle Żuławy skierowana jest głównie do turystów odwiedzających Malbork, którzy oprócz grodu nad Nogatem zechcą zwiedzać Żuławy i Powiśle rowerem. „4+ MPŻ" ma zachęcić również mieszkańców Malborka do aktywniejszego stylu życia połączonego z poznawaniem bogatej historii miasta i okolic.
E-przewodnik oferuje 18 tras rowerowych podzielonych na trzy warianty: krótkie, średnie i długie. Trasy średnie oraz długie biegną w 4 głównych kierunkach i zostały zaprojektowane metodą zazębiania się, czyli koniec jednej jest początkiem drugiej. Najbardziej polecane trasy średnie, przeznaczone są dla każdego, nawet mniej wprawionego rowerzysty. Dodatkowo zostały uzupełnione kierunkami pośrednimi, dając w ten sposób dużo większą elastyczność w zakresie wyboru. Trasy najkrótsze dotyczą Malborka i jego obrzeży. W każdym przypadku punktem startowym, jak i końcowym jest Malbork. Każdą z tras można bardzo łatwo skrócić, jednak przy takich zabiegach należy mieć na uwadze możliwość spadku atrakcyjności zmodyfikowanego szlaku.
Część z tras została ułożona pod konkretny cel, grupę zabytków lub wyjątkowy krajobraz. Przy pomocy opcji dodatkowych możemy wyznaczyć najbardziej atrakcyjne trasy, z przewagą jednego z elementów: krajobrazu lub architektury. Trasy uniwersalne stanowią pewnego rodzaju zrównoważenie pomiędzy tymi elementami i dodatkowo uwzględniają zmienność krajobrazu oraz wyjątkowość architektury. Zielone strzałki przy trasach średnich stanowią wyróżnienie tras szczególnie polecanych.
Uzupełnieniem opisów poszczególnych tras rowerowych jest pozostała zawartość niniejszej strony oraz strona na Facebooku. Wykaz ciekawych publikacji znajduje się również w zakładce Literatura.
Drogi na poszczególnych szlakach są zróżnicowane i niekiedy mało komfortowe (np. płyty betonowe). Jednak dzięki takiemu rozplanowaniu tras, więcej zyskujemy, niż tracimy: unikamy niebezpiecznych dróg szybkiego ruchu, docieramy do miejsc rzadziej uczęszczanych, skracamy zbędny kilometraż i poznajemy bardziej swojski krajobraz.
Każda z opisanych tras zawiera: opis, mapkę interaktywną i pliki GPS z wytyczonymi śladami w dwóch formatach. Zestaw taki pozwala przygotować się do wycieczki na różne sposoby. Zalecane jest korzystanie z nawigacji GPS, np. w telefonie komórkowym, wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie, np. Locus. Jest to aplikacja bezpłatna, a zaletą jej jest to, że nie wymaga dostępu do sieci, czyli pracuje na mapach w trybie offline, wykorzystując satelity. Będąc na szlaku, jesteśmy prowadzeni przez wytyczony ślad na mapie, a informacji o aktualnym położeniu dostarczają nam satelity GPS. Na mapę możemy nanieść punkty, tzw. waypointy, które za pomocą współrzędnych identyfikują interesujące nas miejsca.