2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Miejscowość położona na Żuławach Gdańskich, w południowej części gminy, nad Starą Motławą, oddalona o ok. 5,5 km od wsi Suchy Dąb i 15 km od miasta Pruszcz Gdański. Wzmiankuje się o istnieniu wsi w 1373 roku, kiedy to ziemia nadana została Janowi Leszczschkaw. Pierwotnie Motława była granicą osad Kösslin i Jetlun (późniejszy Güttland). W XVII wieku obydwie wsie stanowiły jeden organizm administracyjny. Przed Koźlinami, od strony południowej, Motława rozdziela się na dwa ramiona: Starą i Nową Motławę.
Kościół katolicki w Koźlinach został zbudowany w poł. XIV wieku. Od reformacji do 1945 roku należał do ewangelików. Najstarszą częścią świątyni jest prezbiterium ze wschodnim szczytem. W II poł. XVII wieku zbudowano nawę i wieżę, a w wieku XIX rozbudowano zakrystię. Kościół remontowany był w latach 1947, 1973-1974, kiedy to otynkowano wschodni szczyt i przypory oraz rozebrano południową kruchtę.
Kościół pw. M.B Różańcowej w Koźlinach znajduje się w centrum wsi. Jest to konstrukcja zbudowana na planie prostokąta, orientowana, jednonawowa, z płaskim stropem oraz wieżą od strony zachodniej. Zakrystia dobudowana jest od północy. Wschodnią ścianę zdobi schodkowy szczyt dekorowany wnękami i blendami. Do ściany zachodniej przylega wieża. Jej murowana, dolna część pełni funkcję kruchty. Na niej usadowiona jest ryglowa, górna kondygnacja nakryta smukłym hełmem zwieńczonym kulą i chorągiewką z herbem Gdańska i datą 1684. Nad portalem wejściowym osadzony jest herb Gdańska z datą 1686 oraz metalowa tabliczka (ubezpieczenie od ognia). Całość dookoła wzmocniona jest przyporami.
Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku, jak np. jednokondygnacyjny ołtarz główny, ambona trzymana na głowie przez Mojżesza, prospekt organowy, świeczniki. Na drewnianym podniebiu chóru znajduje się malowidło przedstawiające anioła dmącego w trąbę.
Przy kościele znajdują się uporządkowane, starsze nagrobki, w tym żeliwny krzyż i XVII-wieczny fragment płyty nagrobnej.
Mostek nad Starą Motławą znajduje się w centrum wsi, w odległości ok. 250 m od kościoła. Jest to konstrukcja ceglana, z czterema słupkami, na których widnieją daty: 1713 i 1747.
Około 200 m od kościoła stoi spichrz z XVIII/XIX wieku. Jest to konstrukcja zbudowana na planie prostokąta, stojąca na ceglanej podmurówce, dwukondygnacyjna, ryglowa, o regularnym układzie belek wypełnionych otynkowaną cegłą.