2025-02-02. Kolej wąskotorowa na Żuławach i Mierzei w animacji
2025-02-01. Królewski początek
2025-01-04. Aleja wierzbowa
2025-01-01. Nowy Rok 2025
2024-12-24. Spokojnych Świąt
Druga i ostatnia część animacji „Kolej wąskotorowa na Żuławach i Mierzei” obejmuje okres od II wojny światowej, aż do czasów współczesnych. Pierwsza część filmu pojawiła się na początku roku i jest dostępna tutaj.
Na podstawie opracowań Reinharda Richtera oraz Romana Witkowskiego film skupia się głównie na torach, których odcinki po wojnie były systematycznie udostępniane do ruchu. Gdy pod względem długości torów udało się szybko doprowadzić kolejkę do stanu sprzed 1945 r., to następnym etapem było powolne wygaszanie popytu i likwidacja poszczególnych odcinków. Na całe szczęście uratowano jedną całą linię od Nowego Dworu Gdańskiego Wąskotorowego do Stegny Gdańskiej oraz część linii Gdańsk Wąskotorowy – Sztutowo, od Prawego Brzegu Wisły na wschód.
Ze względu na problemy techniczne, film nie doczekał się ostatecznej poprawki, ale i tak myślę, że nie wyszedł źle. Po więcej szczegółów dotyczących żuławskiej wąskotorówki zachęcam przede wszystkim do źródeł: „Die Westpreußische Kleinbahnen-Aktiengesellschaft. Die Geschichte der Kleinbahn auf dem Weichsel-Werder zwischen Danzig und Marienburg” Reinharda Richtera, „Koleje wąskotorowe na Żuławach” Romana Witkowskiego oraz „Koleje wąskotorowe Polski Północnej” Bogdana Pokropińskiego.
W 2024 r. pojawiło się wiele wycieczek rowerowych dawnymi torowiskami żuławskimi, które zostały zrelacjonowane na tej stronie, w zakładce Wycieczki 2024. Kilka ciekawostek pojawiło się też na stronie „Nie Tylko Żuławy”. Zachęcam również do przeglądania Mapy kolei wąskotorowej.
Oprócz zrealizowanych projektów, które pierwotnie przedstawiła spółka ADKG, były też projekty niezrealizowane, a całość tego, co zostało zaplanowane, obrazuje wycinek z opracowania R. Richtera, z pokolorowaniem odcinków istniejących, zbudowanych, niezbudowanych i tych o znaczącej zmianie przebiegu trasy.
Zobacz również: