2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Miejscowość położona na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, w północnej części gminy, nad kanałem Linawy, oddalona o ok. 4 km od wsi Lichnowy i 15 km od miasta Malbork. Wzmiankuje się o istnieniu wsi Pordenaw na początku XIV wieku. W roku 1622 miejscowość była częścią Groß Lichtenau (Lichnowy).
W Pordenowie nigdy nie istniał żaden kościół katolicki ani ewangelicki. Egzystowała za to grupa mennonitów należąca do wspólnoty w Lubieszewie. Posiadali oni jednak swój dom modlitwy w Pordenowie, podobny do tego ze Stogów. Zbudowany został na początku XIX wieku. Była to konstrukcja drewniana, zrębowa, z kruchtą i dodatkowymi salami. Wnętrze kaplicy było skromne, a na jej wyposażeniu były: drewniane ławki, empora, siedzenia na podwyższeniu dla starszych i nauczycieli oraz ambona. Dom modlitwy rozebrano po II wojnie światowej.
Z domem modlitwy w Pordenowie, związany był cmentarz mennonicki, który został zdewastowany po II wojnie światowej. W 2010 roku, przy udziale stowarzyszenia "Forum", pozostałości z cmentarza zostały przeniesione kilkanaście metrów dalej. Na utworzone lapidarium składają się między innymi: stele z piaskowca, cippusy, podstawy pod krzyże i nagrobek w formie książki.
Dom podcieniowy w Pordenowie położony jest na kolonii, w północnej części wsi i został zbudowany w XIX wieku. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanej podmurówce, z ryglową- wypełnioną żółtą cegłą wystawką. Ryglowe są również szczyty zasadniczej części budynku. Wystawkę umieszczoną od frontu wspiera 6 drewnianych kolumn toskańskich stojących na wysokiej, ceglanej i wspólnej podstawie oraz ryglowe ścianki boczne. Nad słupami i wokół budynku biegnie pas zdobionego i profilowanego gzymsu. Dom dodatkowo wyróżnia się licznymi dekoracjami w postaci laubzekinów.
W południowo-wschodniej części wsi stoi bogato dekorowany dom mieszkalny z piętrową werandą. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanej podmurówce ze szczytami częściowo oszalowanymi pionowo. Dom wyróżnia się między innymi artystycznymi rzeźbieniami werandy, kształtem okien na II kondygnacji oraz zdobionymi gzymsami.
W Pordenowie dominują ceglane budynki mieszkalno-gospodarcze świadczące o bogactwie dawnych właścicieli.