Żuławy | Powiat nowodworski | Gmina Nowy Dwór Gdański | Marzęcino (Jungfer, Keitlan)

ŻuławyMARZĘCINO (JUNGFER, KEITLAN)

Miejscowość położona na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, w północno-wschodniej części gminy, nad Kanałem Panieńskim, oddalona o ok. 8 km od miasta Nowy Dwór Gdański. Przed II wojną światową Marzęcino podzielone było na dwie wsie: Jungfer i Keitlan. Wieś rybacka Jungfer została założona w XIV wieku i posiadała dostęp do Zalewu Wiślanego. Keitlan od XVII wieku zasiedlali osadnicy olęderscy. Jeszcze przed wojną okoliczne tereny na północny wschód od Marzęcina obejmowały duże rozlewiska. Obecnie są to niewielkie stawy, które wraz z wierzbami tworzą jeden z piękniejszych krajobrazów na Żuławach. O dawnej, wielkiej wodzie świadczy też pozostałość po dawnej śluzie stojącej na całkowicie suchym lądzie. Po II wojnie światowej miejscowość otrzymała polską nazwę Panna, a w roku 1948 zmieniono ją na Marzęcino. W Marzęcinie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce.

Budowle sakralne i nekropolie

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marzęcinie (2017) Kościół katolicki (pierwotnie ewangelicki) w Marzęcinie zlokalizowany jest w centrum wsi i został zbudowany w 1852 roku. Po II wojnie światowej został przejęty przez katolików.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marzęcinie jest konstrukcją zbudowaną na planie prostokąta, ryglową- wypełnioną czerwoną cegłą, orientowaną, jednonawową, z wydzielonym, wielobocznym prezbiterium i wieżą od zachodu. Kilkukondygnacyjna wieża wtopiona jest w dach i nakryta smukłym hełmem zwieńczonym krzyżem. Szczyty wieży są oszalowane pionowo. Mury dookoła wzmocnione są niskimi przyporami.

Wnętrze kościoła zdobią: XIX-wieczny ołtarz główny, prospekt organowy z rzeźbami aniołów dmących w trąby, XVIII-wieczny świecznik oraz drewniane, zdobione podpory w prezbiterium i nawie, przymocowane do ścian bocznych i belek stropowych.

Hydrotechnika

W północnej części Marzęcina zlokalizowane są pozostałości śluzy z 1884 roku, z wrotami przeciwpowodziowymi, których zadaniem była ochrona wsi i Kanału Panieńskiego przed naporem wody Zalewu Wiślanego. Po wybudowaniu przepompowni w Osłonce śluza znalazła się na suchym lądzie.

Zabudowa

Po obydwu stronach Kanału Panieńskiego rozlokowane są drewniane, zabytkowe domy skierowane frontem do kanału.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info