Żuławy | Powiat nowodworski | Gmina Stegna | Rybina (Fischerbabke)

ŻuławyRYBINA (FISCHERBABKE)

Miejscowości położone na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, we wschodniej części gminy, przy drodze wojewódzkiej nr 502, nad rzekami: Szkarpawą, zdegradowaną do kanału- Wisłą Królewiecką oraz Kanałem Linawy, oddalone o ok. 4-5 km od wsi Stegna i 8 km od miasta Nowy Dwór Gdański. Wieś Rybina została założona na początku XVII wieku przez kolonistów olęderskich. Ze względu na swe położenie, Rybina jest ważnym węzłem żuławskich szlaków wodnych.

Osada Popowo, wchodząca w skład sołectwa Rybina została założona na przełomie XVII/XVIII wieku, usytuowana wzdłuż kanału Presper See. Obecnie Popowo to wydzielony na północ od kanału teren dawnego PGR-u, natomiast zabudowania rozlokowane bezpośrednio nad kanałem, wg współczesnych map podlegają wsi Rybinie.

Domy podcieniowe

Dom podcieniowy w Rybinie (2013) Dom podcieniowy w Rybinie (dawniej w Popowie) znajduje się w północnej części wsi i pochodzi z ok. XIX wieku. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanym fundamencie, ze zrębową wystawką. Zasadnicza część budynku wraz ze szczytem zachodnim oraz szczytem wystawki są oszalowane pionowo. Ścianę zachodnią tworzy mur ogniowy, do którego przylegają nowsze budynki gospodarcze. Płytką, umieszczoną od frontu wystawkę, wspiera 6 drewnianych kolumn toskańskich stojących na wysokich, ceglanych podstawach. Wystawka dekorowana jest profilowanym i malowanym fryzem.

Mosty

Żółty most drogowy na Szkarpawie w Rybinie (2013) Drogowy, żółty most zwodzony na Szkarpawie, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 502 Nowy Dwór Gdański - Stegna, został zbudowany w 1934 roku, a poprzedzała go drewniana konstrukcja z 1874 roku. Pod koniec II wojny światowej most został niemal całkowicie zniszczony. Na podstawie zachowanej, istniejącej dokumentacji starego mostu, w latach 40. XX wieku dokonano jego odbudowy. W roku 1999 został wykonany kompleksowy remont. Naprawiono układ podnoszenia, wzmocniono podpory, wymieniono zwodzone przęsło stalowe i zwiększono nośność mostu z 15 do 30 ton.

Drogowy, żółty most zwodzony na Szkarpawie jest konstrukcją 4 przęsłową o długości całkowitej przęsła zwodzonego wynoszącej 14 m i szerokości całkowitej równej 8,3 m. Fundamenty mostu stanowią drewniane pale wbite w dno rzeki, które są przedłużeniem stalowo-żelbetonowych filarów (podpór). Przęsło podnoszone sterowane jest mechanicznie za pomocą silników elektrycznych. Most zachowuje swe pierwotne funkcje i służy użytkownikom szlaku drogowego i żeglugowego.

Niebieski, zwodzony most drogowy na Wiśle Królewieckiej w Rybinie (2013) Drogowy, niebieski most zwodzony na Wiśle Królewieckiej, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 502 Nowy Dwór Gdański - Stegna, został zbudowany w tym samym czasie co most żółty na Szkarpawie. Poprzedzała go drewniana konstrukcja z 1874 roku. Prawdopodobnie most niebieski zachował konstrukcję z okresu budowy w 1934 roku. W latach 70. został zamknięty dla ruchu wodnego i ponownie otwarty po remoncie w 2008 roku.

Drogowy, niebieski most zwodzony na Wiśle Królewieckiej jest konstrukcją żelbetonową, 4 przęsłową o przęśle podnoszonym mechanicznie za pomocą silników elektrycznych. Fundamenty mostu stanowią drewniane pale wbite w dno rzeki, które są przedłużeniem żelbetonowych filarów (podpór). Most niebieski, podobnie jak i żółty zachowuje swe pierwotne funkcje drogowe i żeglugowe.

Kolejowy most obrotowy na Szkarpawie w Rybinie (2013) Kolejowy most obrotowy na Szkarpawie, w ciągu szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej Nowy Dwór Gdański - Stegna, został zbudowany w 1905 roku przez niemiecką firmę z Dortmundu i jest jedynym w Polsce czynnym, obracanym ręcznie mostem kolejowym.

Most kolejowy na Szkarpawie jest konstrukcją stalową, 3 (lub jak kto woli- 2) przęsłową, w której pierwsze przęsło jest stałe, a drugie to właściwy most z osią obrotu. Jest zamykany dla ruchu wodnego tylko na czas przejazdu pociągu ŻKD. Podobnie jak mosty drogowe, most kolejowy nie pełni funkcji skansenu, lecz zachowuje pierwotne funkcje.

Hydrotechnika

Przepompownia Chłodniewo w Rybinie (2013) Przepompownia wody Chłodniewo została zbudowana u ujścia kanału Linawy do Szkarpawy w latach 1929-1930 i pełniła funkcję osuszania, zalanych terenów. Pod koniec II wojny światowej została częściowo zniszczona przez cofające się wojska niemieckie. Zaraz po wojnie przystąpiono do naprawy stacji i w 1946 rozpoczęła ona ponownie swą pracę osuszania terenów.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info