2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Miał być zupełnie inny kierunek, ale niepewna pogoda- zachmurzone niebo z możliwością opadów deszczu, spowodowała, że zmieniliśmy plan i udaliśmy się na krótszą wycieczkę przez gminy: Miłoradz i Lichnowy. Dobrze nam znane miejsca poprzeplatane były nowymi dla nas szlakami. Ze względu na drobne opady deszczu były momenty zwątpienia i chęć szybszego powrotu, ale jednak zdecydowaliśmy się kontynuować wycieczkę.
I słusznie, bo później pojawiło się nawet słońce.Powróciliśmy do tradycji i zbiórka nastąpiła przy drewnianej kładce na Nogacie. Przez Malbork Kałdowo, żuławskie pola i Kapustowo, dojechaliśmy do drogi nr 22 Malbork-Tczew. Przecinając ją, skręciliśmy w prawo, kierując się pod gotycki kościół śś. Szymona i Judy Tadeusza, który w dalszym ciągu czeka na dotacje, pozwalające ocalić ten cenny, na skalę krajową zabytek.
Z Gnojewa udaliśmy się do Kończewic, pod kolejny gotycki kościół. Przypadkowy zbieg okoliczności sprawił, że pojawiła się możliwość dokładnego jego zwiedzenia od środka. Dokładnego, gdyż kościół otwarty jest zawsze, ale nie wolno, ze względu na podłączony tam alarm, przekraczać wyznaczonej linii. Na naszą prośbę alarm został wyłączony i szczęściarze w długich, za kolana spodniach, mogli przyjrzeć się bliżej XVIII-wiecznemu wyposażeniu.
Z Kończewic, drogą wyłożoną płytami betonowymi, skierowaliśmy się w stronę Wisły. Po około 2 km byliśmy już na wale wiślanym, którym jechaliśmy aż do Lisewa Malborskiego. Z wału rozlegają się widoki na Tczew oraz 3 mosty. Z lewej strony- drogowy, strategiczny Most Knybawski z 1940 roku, zbudowany w ciągu drogi "Berlinki", dający połączenie Berlina z Królewcem (tzw. "korytarz"). Prawa strona to dwa XIX-wieczne mosty: nieczynny drogowy i kolejowy, łączące Lisewo Malborskie Z Tczewem. Obydwa te mosty podziwialiśmy już w tym roku podczas wycieczki "Wzdłuż Motławy i Wisły". Oprócz architektury widzianej z korony wału przejazd umilał nam krajobraz tworzony przez zieleń.
Po przybyciu do Lisewa Malborskiego tradycyjnie już odbiliśmy się od drzwi gotyckiego kościoła pw. św. Mikołaja, więc obeszliśmy go dookoła i po krótkiej chwili ruszyliśmy nieco skomplikowaną drogą w stronę Malborka. Poszukując krótszej drogi, dotarliśmy ponownie do Lisewa i dalej już bez kombinacji, przez Dąbrowę pojechaliśmy do Lichnów. Tam po dłuższej przerwie przy wiatraczku przetransportowaliśmy się pod gotycki kościół pw. św. Urszuli. Po chwili postoju ruszyliśmy dalej.
Polną drogą, przecinając rzekę Świętą, dojechaliśmy do Staryni. W tej niezwykle uroczej wsi znajduje się sporo historycznej, drewnianej zabudowy. Jest również XIX-wieczny, murowany kompleks, w skład którego wchodzą budynki gospodarcze oraz dekorowany budynek Siedziby Strażnika Łowieckiego, z bramą, na słupkach której umieszczone są medaliony z wyobrażeniami czterech pór roku.
Wyjeżdżając ze Staryni, wjechaliśmy w aleję, której pobocza porastają dorodne, fantastyczne dęby. Przecinając ponownie Świętą, dobrnęliśmy do drogi utwardzonej w Stogach i stamtąd tą samą trasą, jaką wyruszyliśmy z Malborka, wróciliśmy do domów.
Zobacz również: