2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Kolejny rok i kolejna okazja do zwiedzania żuławskich zabytków. W ubiegłym roku, podczas wycieczki rowerowej mieliśmy okazję zobaczyć od środka zbudowany w 1802 r. przez Petera Loewena dla Corneliusa Froese, dom podcieniowy w Orłowie. W tym roku zwiedzanie miało nieco inny charakter i zamiast rowerów użyliśmy auta.
W pierwszy dzień na cel wzięliśmy miasto nad Tugą, a w nim Żuławski Park Historyczny i budynek Żuławskiego Ośrodka Kultury. Wykorzystując bliskość położonej kilka km od Nowego Dworu Gdańskiego miejscowości Cyganek, zajechaliśmy również do domu podcieniowego, a przy okazji zwiedziliśmy też „Cmentarz Jedenastu Wsi” i od zewnątrz kościół greckokatolicki pw. św. Mikołaja, który od roku 2008 przechodzi remont. Świątynia posiada między innymi nowe pokrycie dachowe i strop, osuszone fundamenty i ściany, odrestaurowane i nowe okna. W planach jest również odbudowa zniszczonej w czasie II wojny światowej wieży.
Po przybyciu do Nowego Dworu Gdańskiego, w pierwszej kolejności odwiedziliśmy Żuławski Park Historyczny z wyeksponowanym centralnie fragmentem wiatraka odwadniającego pochodzącego z Ostaszewa. Po zwiedzeniu muzeum i obejrzeniu 7-minutowego filmu udaliśmy się do budynku Żuławskiego Ośrodka Kultury. Zwiedziliśmy tam między innymi główną salę widowiskową, piwnice i poddasze.
Z Nowego Dworu Gdańskiego pojechaliśmy do Cyganka. Obeszliśmy dookoła cerkiew, a następnie przeszliśmy do XVIII-wiecznego domu podcieniowego, pierwotnie zlokalizowanego w Jelonkach (pow. elbląski, gm. Rychliki). Obok domu leżą dziwnie wyeksponowane nagrobki, które kilka lat temu były jeszcze pod dachem. Można jedynie przypuszczać, że stele i cippusy znajdą swe miejsce na pobliskim cmentarzu.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Marynowach i weszliśmy do domu podcieniowego zbudowanego w 1803 r. przez Petera Loewena dla Johana Jacoba Ziemera.
Zobacz również: