1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 4
Żuławy | Wycieczki | Rok 2012 | „III Rodzinny Rajd Rowerowy do śluzy Szonowo”

Żuławy2012-08-24. „III RODZINNY RAJD ROWEROWY DO ŚLUZY SZONOWO”

Malbork-śluza Szonowo-Pogorzała Wieś-Malbork

Grupa rowerzystów przy elektrowni wodnej

⇤⇥ 21 km

Tak właściwie, to ten rajd rozpoczął całą moją historię związaną z Żuławami rowerem. Korzystając z zaproszenia "Inicjatywy Aktywny Malbork", na starcie stanąłem wraz z grupą kilkudziesięciu rowerzystów. Trasa rajdu rozpoczęła się od drewnianej kładki na Nogacie i przebiegała wzdłuż rzeki, aż do śluzy i dalej do Pogorzałej Wsi, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić zabytkowy kościół.

Pogoda tego dnia nie była łaskawa, zwłaszcza na odcinku śluza - Pogorzała Wieś, gdzie padał dość obfity deszcz.

Jadąc początkowo betonową ścieżką wzdłuż Nogatu, a następnie polną drogą, dojechaliśmy do śluzy Szonowo. Patrząc od strony rozwidlenia Wisły i Nogatu, śluza ta jest drugą, z czterech na Nogacie i znajduje się na 14,5 km rzeki. Zadaniem jej jest umożliwienie żeglugi oraz przepuszczanie wód ze zlewni własnej Nogatu. Podobnie jak śluzy Rakowiec i Michałowo, Szonowo jest śluzą jednokomorową, z dwuskrzydłowymi wrotami o napędzie ręcznym, a komorę napełniają i opróżniają kanały obiegowe. Jej długość wynosi 57,33 m, a szerokość 9,58 m. Dzięki Panu inż. Antoniemu Kreftowi zapoznaliśmy się również z działaniem urządzeń sterujących elektrownią wodną o mocy 0,5 MW. Cały obiekt jest monitorowany.

Kościół w Pogorzałej Wsi Następnym punktem zatrzymania, dla chcących kontynuować rajd, był kościół w Pogorzałej Wsi. Część grupy wróciła do domów, a pozostała część pojechała dalej. Po przekroczeniu Nogatu pojawiły się pierwsze żuławskie krajobrazy. W chwilę później zaczął padać rzęsisty deszcz, który nie zraził jednak uczestników rajdu. Po kilku km dojechaliśmy do kościoła w Pogorzałej Wsi. Wysłuchaliśmy historii świątyni opowiedzianej przez tutejszego księdza. Weszliśmy również na wieżę, w której kryją się zabytkowe dzwony i część oryginalnej, średniowiecznej więźby dachowej. W drodze powrotnej mieliśmy jeszcze kilka krótkich przystanków, między innymi przy cmentarzu ewangelickim w Pogorzałej Wsi.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-21
zulawy.infopl.info