2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Położona w gminie Gronowo Elbląskie wieś Jasionno, na swym południowym krańcu, przy polnej drodze, kryje zapomniany, stary cmentarz. Dwa lata temu zostałem poinformowany przez członków stowarzyszenia Inicjatywa Aktywny Malbork, o zamiarze uporządkowania tego terenu. Od tamtego czasu odbyliśmy wspólnie dwie wycieczki rowerowe, na których znalazł się wspomniany cmentarz.
W bieżącym roku, po załatwieniu wszelkich procedur, którymi zajęła się dwójka osób będących członkami stowarzyszenia IAM, rozpoczął się proces "czyszczenia" cmentarza. Elementy, które aktualnie można tam dostrzec to: fragmenty stel, dwa żeliwne krzyże, obramienia tumb, duży, kamienny nagrobek oraz jesion o obwodzie ponad 3 m.
Samochodowa wycieczka, bo tak można to nazwać, na którą mogliśmy wybrać się dzięki uprzejmości Pana Jacka A., przyniosła konkretne uzgodnienia ze środowiskiem gminy w zakresie przerzedzenia terenu cmentarza. Korzystając z pięknego słońca, przespacerowaliśmy się nad Tynę Górną, zatrzymaliśmy się przy unikalnej altance w Oleśnie, ruinie gotyckiego kościoła w Fiszewie i wyremontowanej, już pozbawionej klinkieru- gotyckiej kapliczce w Królewie.
Cmentarz w Jasionnie
Detal żeliwnego krzyża.
Uroku cmentarzowi dodają stare drzewa.
Kilkaset metrów od cmentarza płynie Tyna lub jak kto woli- Tina.
Nieprzejezdny mostek na Tynie.
Ruina gotyckiego kościoła w Fiszewie od środka.
Fragment żeliwnego krzyża na cmentarzu przykościelnym w Fiszewie.
Zobacz również: