1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 4
Żuławy | Wycieczki | Rok 2018 | Żuławskie barwy jesieni II

Żuławy2018-10-21. ŻUŁAWSKIE BARWY JESIENI II

Żuławskie barwy jesieni II

⇤⇥ 60 km

Druga część szukania jesiennego krajobrazu znalazła swe miejsce na Wielkich Żuławach Malborskich. W przeciwieństwie do poprzedniego tygodnia temperatura nie była już tak wysoka i z wyjątkiem godzin porannych nie było też charakterystycznej, jesiennej mgiełki. Za sprawą przepalonych liści nie było też aż tak żółto. Za to owoce jabłoni, dzikiej róży, głogu i tarniny, które ozdabiają drogi o tej porze roku na Żuławach, przyczyniły się do tego, że krajobraz na całej tej trasie był równie urokliwy.

W krajobrazie Wielkich Żuław Malborskich wyraźnie da się zauważyć zbliżający koniec pięknej jesieni. W niektórych miejscach widoczne są jednak jakieś dziwne przebłyski wiosny, o czym mogą świadczyć pojedyncze drzewa z mocno nasyconym, jasnozielonym kolorem liści, sprawiające wrażenie, jakby te drzewa obudziły się o kilka miesięcy za późno. Soczystego, żółtego koloru, w porównaniu do Małych Żuław Malborskich jest tu zdecydowanie mniej, ale te 7 dni mogły też zrobić swoje. Nie oznacza to jednak, że było ponuro i szaro, a wręcz przeciwnie. Dobre światło i znakomita przejrzystość powietrza pozwalały dostrzec więcej niż zazwyczaj. Wycieczka jak najbardziej należała do tych najbardziej ekscytujących, gdyż należało włożyć nieco więcej wysiłku i krajobrazu po prostu poszukać.

Najbardziej jesiennie było w Borętach, tuż przy kościele. Ostatni przegląd zdjęć z poprzednich lat dał znak, że w tej miejscowości mamy ładną, wierzbową aleję prowadzącą na wał wiślany skąd rozlega się fantastyczny widok. Ostatnimi latami unikałem tego dojazdu, ponieważ z Palczewa na wał jest trochę bliżej.

Zamek malborski pod słońce z naturalną mgiełką Zabytkowe miejsca, które znalazły się na niedzielnej trasie to: cmentarz w Stogach, cmentarz i kościół w Lichnowach, kościoły w Borętach, kościół i wiatrak w Palczewie oraz cmentarz i lapidarium w Pordenowie. Przy ruinie w Borętach nie ma ani bramy, ani też furtki, a wydaje się, że były. Na cmentarzu w Lichnowach nasadzono drzewka. Szkoda tylko, że na końcu cmentarza dalej panuje bałagan. Pomijając rozebrany dom w Borętach Drugich (zarasta tam komin od czarnej kuchni), pozostałe zabytki mają się całkiem dobrze.

Malbork
Owocowe Żuławy- głóg
Owocowe Żuławy- jabłka
Owocowe Żuławy- dzika róża
Owocowe Żuławy- tarka
Cmentarz w Stogach
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Kościół w Lichnowach
Kościół w Lichnowach
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Boręty
Boręty
Boręty
Żuławy
Żuławy
Palczewo
Palczewo
Palczewo
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Pordenowo
Pordenowo
Pordenowo
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Żuławy
Malbork
Malbork

ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info