2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Różany i Elbląg to miejscowości, które w dwójkę odwiedziliśmy podczas tegorocznych „Dni Otwartych Żuławskich Zabytków”. W Różanach zajrzeliśmy do 108-letniej (edycja: wymiana kotła- 1911 r.), jedynej ocalałej przepompowni parowej na Żuławach, a w Elblągu postanowiliśmy zwiedzić Muzeum Archeologiczno-Historyczne i przy okazji wejść na taras wieży kościoła pw. św. Mikołaja, by spojrzeć z góry na panoramę Elbląga, Żuławy i Wysoczyznę Elbląską.
W Różanach zostaliśmy przywitani przez Leszka i Adrianę. Przepompownia prosi się o remont, a w szczególności o załatanie dziurawego dachu, zwłaszcza że we wnętrzu budynku znajdują się oryginalne urządzenia pochodzące z zakładów Franza Komnicka i Ferdynanda Schichaua z Elbląga.
W elbląskim muzeum w pierwszej kolejności zwiedziliśmy istniejącą od listopada 2018 r. wystawę „Żuławy- ziemia ujarzmiona. Między trzema gardzielami Wisły”. W zaaranżowanym domu żuławskim możemy przyjrzeć się specyfice takiego domu z wyposażeniem i układem pomieszczeń (wielka izba, biała i czarna kuchnia, sień…). Inne, warte uwagi wystawy w muzeum to: „Elbląg Reconditus”, „Świadectwa. Historia w twarzach- twarze historii”, „Truso- legenda Bałtyku”, „Goci. Znad Bałtyku do Rzymu”, „Historia ukryta pod ziemią”, „4 biurka. Powrót do przeszłości: od mierniczego do geomatyka” i „Jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów. Z albumów rodzinnych mniejszości niemieckiej”.
Zobacz również: