1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 6
Żuławy | Wycieczki | Rok 2019 | Wodociągowa wieża ciśnień w Malborku

Żuławy2019-11-19. WODOCIĄGOWA WIEŻA CIŚNIEŃ W MALBORKU

Wodociągowa wieża ciśnień w Malborku

⇤⇥ 5 km

Od północy Brama Przewozowa, średniowieczny ratusz, wieża kościoła pw. św. Jana i zamek, otoczone fatalną, do niczego nie pasującą, powojenną architekturą. Od południa kolorowe dachy koszar, wieża kościoła pw. MBNP i długa, ciągnąca się linia Nogatu. Przesuwając się w prawą stronę, tuż za rzeką wzrok przyciągają płaskie pola Żuław. Strona wschodnia to zabudowa centrum miasta z dominującymi i przytłaczającymi budynkami z wielkiej płyty. Tak w skrócie można scharakteryzować widok z malborskiej wieży ciśnień- rejestrowanego zabytku, oddanego oficjalnie do użytku 19.11.2019 r. po gruntownym remoncie.

„Wodociągi i kanalizacja w Malborku zaczęły działać od początku XX w. Po wykopaniu dwóch studni głębinowych i podłączeniu ich do pomp oraz położeniu instalacji wodociągowej, w latach 1905-1906, przy zbiegu ul. S. Żeromskiego (Mühlengaße), J. Słowackiego (Fleischergaße), Armii Krajowej (Ziegelgaße) i pl. Słowiańskiego (Danziger Platz), wybudowano neogotycką wieżę ciśnień o wysokości ponad 30 m² (Wieża Ciśnień). W roku 1994 budowla została wpisana do rejestru zabytków. Jak zapewnia burmistrz Malborka, obiekt ma być otwarty zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla turystów.

Na taras widokowy wieży możemy dotrzeć tylko schodami, gdyż winda kursuje do trzeciego piętra. Nad nim usytuowany jest zbiornik, który mógł pomieścić do 500 m³ wody. Przez wycięcie w nim otworu, we wnętrzu zbiornika powstała dodatkowa kondygnacja.

Pora dnia nie nadawała się do tego, aby na tarasie widokowym zmusić aparat do pracy. W dodatku mamy tam podwójne okna i tylko te wewnętrzne są otwierane, więc i tu miłośnicy zdjęć znajdą przeszkody w postaci odbić, czy zaparowanych szyb. Na Żuławy i zamek można było sobie tylko popatrzeć, a jedyną próbę sfotografowania czegokolwiek z tej wieży można było podjąć w kierunku południowym.

W kilkukondygnacyjnej wieży, na pierwszym piętrze zarezerwowana została przestrzeń dla streetworkerów i partyworkerów. Wyżej znajduje się punkt rewitalizacji z pomieszczeniem socjalnym, natomiast piętro trzecie stanowi przestrzeń bufetową. Kolejne kondygnacje to wspomniany wyżej zbiornik wodny i punkt widokowy.

Zbiornik wodny
Strona południowa
Wieża ciśnień
Wieża ciśnień
Zbiornik wodny
Wieża ciśnień
Wieża ciśnień
Wieża ciśnień

ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info