1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 2
Żuławy | Wycieczki | Rok 2020 | Żuławska Kolej Dojazdowa i Prawy Brzeg Wisły

Żuławy2020-08-22. ŻUŁAWSKA KOLEJ DOJAZDOWA I PRAWY BRZEG WISŁY

Żuławska Kolej Dojazdowa i Prawy Brzeg Wisły

⇤⇥ 89 km

Patrząc na malowniczy krajobraz oraz bogactwo godnej uwagi i charakterystycznej dla Żuław architektury, o tej trasie rowerowej można by mówić i pisać bardzo dużo. Kilkanaście domów podcieniowych, wiatrak, most zwodzony, śluza, a do tego szereg obiektów sakralnych i bardziej lub mniej zapomnianych cmentarzy, to skrótowy wykaz tego, co nas czeka na trasie, przez którą wiodła sobotnia wycieczka.

Minęło już całkiem sporo czasu od momentu ostatniego przejazdu przez Drewnicę i Żuławki. Ten zespół wsi to prawdziwy rarytas, który w szczególny sposób pełni na Żuławach ważną rolę w kształtowaniu krajobrazu. Żuławki mogą pochwalić się wspaniałą zabudową z czterema domami podcieniowymi, Drewnica wiatrakiem i zachowanymi, drewnianymi oraz murowanymi budynkami.

Przy planowaniu wycieczek z północy na południe z pomocą przychodzi nam jedna z atrakcji delty Wisły- Żuławska Kolej Dojazdowa. Brakuje tu tylko kolejowego połączenia z Malborka do Nowego Dworu Gdańskiego, które pozwoliłoby wydłużyć wycieczkę w części północnej, nie tracąc ponad 25 km na przejazd rowerem do najbliższej stacji ŻKD. Trochę żal, bo jeszcze w 2013 r. z pomocą kolei normalnotorowej i wąskotorowej, można było dotrzeć z Malborka aż do Zatoki Gdańskiej.

Kolejka z Nowego Dworu Gdańskiego odjeżdża o godz. 8:30, więc z samego rana, w przyjemnym chłodzie, choć przy zachmurzonym niebie, przebiega pierwsza część trasy. Od Nowego Stawu jedziemy już w dwójkę. Do stacji ŻKD w Nowym Dworze Gdańskim dojeżdżamy 10 minut przed czasem i kolejką ruszamy w kierunku Mikoszewa, do stacji końcowej- Prawy Brzeg Wisły. Żuławska Kolej Dojazdowa w swych składach posiada teraz bufet kolejowy z lodami, herbatą, kawą i zimnymi napojami.

W trakcie przejazdu kolejką, na polach zauważamy mnóstwo saren i bocianów, a także czapli siwych. Około godz. 10:00 wagoniki docierają do celu i po wyjściu na zewnątrz podjeżdżamy pod cmentarz oraz dwa domy podcieniowe. Szczególne zainteresowanie wzbudza zbudowany ok. 1800 r., wyremontowany dom z głęboką wystawką wspieraną przez 6 kolumn, zlokalizowany przy wale Wisły.

Właściwie to pozostał nam już tylko powrót do Malborka, ale to właśnie ten ok. 50 km odcinek trasy był główną częścią wycieczki. Miejscowość Przemysław i 2 domy podcieniowe, a dalej dłuższe zatrzymanie w Drewnicy i Żuławkach. W pierwszej kolejności dojazd do wiatraka, a następnie pod każdy z czterech podcieni, odrestaurowaną kaplicę i kościół. Przy jednym z domów podcieniowych, za zgodą właściciela, wchodzimy na posesję i chwilę z nim rozmawiamy o trudach odbudowy zniszczonego zabytku. Najstarsza, zachowana część domu pochodzi z 1721 r., a podcień został dobudowany przez Petera Loewena w r. 1803. O tym informuje nas inskrypcja na belce podcienia.

Przed drogą S7 zjeżdżamy w kierunku Gdańskiej Głowy i trafiamy na otwieranie i zamykanie komory śluzy. Po kilkunastu minutach przerwy wracamy do głównej drogi i przecinamy ją, kierując się w stronę Niedźwiedziówki. Tam zatrzymujemy się przy zdewastowanym cmentarzu mennonickim, a w sąsiedniej Niedźwiedzicy, przy kościele.

Po przecięciu drogi S7, w Nowej Kościelnicy zaczyna padać i taki stan utrzymuje się już do końca wycieczki. Jest to jednak deszcz dość przyjemny, ciepły i drobny, obniżający temperaturę powietrza do ok. 25 stopni. We wsi zwiedzamy od zewnątrz 2 domy podcieniowe, w tym jeden w ostatnich latach przywrócony do życia.

Dalszy odcinek to nieco mozolny fragment do Ostaszewa. We wsi mamy ruinę średniowiecznego kościoła, użytkowany kościół neogotycki i sporo drewnianej, bogato zdobionej zabudowy. Dalej jedziemy nową ścieżką rowerową będącą częścią EuroVelo 9.

Kolejne 3 podcienie znajdują się w Gniazdowie i Nowej Cerkwi. W tej drugiej miejscowości, przy jednym z domów trwają prace remontowe, a obiekt częściowo zyskał nowe pokrycie dachowe. We wsi nie da się nie zauważyć neogotyckiego kościoła usytuowanego przy drodze.

Za Nową Cerkwią można odbić w kierunku Palczewa, do wiatraka lub nie zmieniać kierunku jazdy i jechać do Pordenowa. Wybieramy drugą opcję, w której najpierw mijamy mennonicki cmentarz i lapidarium, a następnie dojeżdżamy do skrzyżowania, skąd w zasięgu wzroku mamy ostatni na trasie dom podcieniowy. Z Pordenowa udajemy się do Lichnów i tam, mijając gotycki kościół, skręcamy w stronę Tralewa. Ostatnia część trasy biegnie ścieżką rowerową, którą można dojechać zarówno do Nowego Stawu, jak i do Malborka.

Żuławy
Nowy Staw
Nowy Dwór Gdański
Żuławy
Żuławy
Most obrotowy na Szkarpawie
Żuławy
Żuławy
ŻKD
ŻKD
Mikoszewo
ŻKD
Mikoszewo
Mikoszewo
Mikoszewo
Mikoszewo
ŻKD
Żuławy
Przemysław
Drewnica
Drewnica
Drewnica
Drewnica
Żuławki
Żuławki
Żuławy
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławy
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Żuławki
Gdańska Głowa
Gdańska Głowa
Niedźwiedzica
Nowa Kościelnica
Nowa Kościelnica
Żuławy
Nowa Kościelnica
Ostaszewo
Gniazdowo
EuroVelo 9
Nowa Cerkiew

ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-24
zulawy.infopl.info