1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 5
Żuławy | Wycieczki | Rok 2022 | Niebieskim szlakiem przez wyspę

Żuławy2022-06-04. NIEBIESKIM SZLAKIEM PRZEZ WYSPĘ

Niebieskim szlakiem przez wyspę

⇤⇥ 89 km

„Od połowy stycznia 1840 roku sparły się lody średniej Wisły, naniesione w łoża Leniwki, około rybackiej wioski Neufahr, w miejscu, gdzie Mierzeja jest najwęższą – równocześnie utworzył się zator z kry na początku Szkarpawy i Nogaty: Wisła, nie mając w ten sposób kędy ulać wód swoich, wezbrała w brzegach i zagrażała zniszczeniem całej okolicy, wziąwszy całą potęgą swych wód wagę na Leniwkę. Aż 1 lutego 1840 r. w nocy wyrżnęła się nowym korytem wprost ku morzu około wioski Neufahr... To nowe koryto Wisły nie ma dotąd nazwiska: a że się nim Wisła tak poczciwie i raźno ku morzu przebrała – nazwijmy ją tutaj Śmiałą Wisłą”.
Wincenty Pol- „Na Lodach, Na Wyspie, Na Groblach”.

„Fakt, że od drugiej połowy XIX w. Żuławy Gdańskie nie odnotowały już żadnych przerwań wału wiślanego, należy uznać za zasługę rządu pruskiego, który w 1895 r. usunął źródło zagrożenia poprzez regulację Wisły oraz stworzenie jej nowego ujścia w Świbnie”.
Willi Quade- „Żuławy Gdańskie”.

Wyspa Sobieszewska

Powyższe fragmenty obrazują to, co widzimy obecnie na mapie, czyli powstałą po tych wydarzeniach Wyspę Sobieszewską, która była celem dzisiejszej, długiej wycieczki rowerowej. Przez wyspę mamy kilka możliwości przejazdu:

  1. Najpopularniejszą obecnie ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż ul. Turystycznej i M. Boguckiego (trasy: Wiślana Trasa Rowerowa, EuroVelo 9, 10 i 13),
  2. Południowym skrajem wyspy,
  3. Północnym skrajem wyspy.

Trasa północna i południowa to niebieski szlak im. Wincentego Pola (dookoła Wyspy Sobieszewskiej).

Dzisiejsza wycieczka dopełniła cykl rowerowych wycieczek przez wyspę i dzisiaj mogę już stwierdzić, że najciekawsze dwie opcje to 2 i 3, czyli cały szlak im. Wincentego Pola.

Las Mierzei- szlak im. Wincentego Pola

Poprzednie wycieczki przez Wyspę Sobieszewską:

29.06.2013. Gdańsk-Malbork
10.09.2020. Dzień 1. Mierzeja Wiślana

Aby wyjechać z centrum Gdańska, trzeba się trochę natrudzić. Miasto w budowie, ale na całe szczęście dobrze oznakowane są obejścia i objazdy. Od Gdańska Głównego postanowiłem trzymać się trasy oznaczonej jako: WTR, EV9, EV10 i EV13.

Gdańsk

W okolicach dzielnicy Rudniki opuszczam oficjalne szlaki i jadę własnym, o wiele atrakcyjniejszym, biegnącym w bliższym sąsiedztwie Martwej Wisły. W Sobieszewie podjeżdżam pod kościół, gdzie znajduje się lapidarium z interesującymi nagrobkami.

 Sobieszewo

W momencie, gdy zbieram się do dalszej drogi, gdzieś z okolic mostu na Martwej Wiśle rozgłaszany jest komunikat: „Proszę opuścić most”. Szukam więc dobrej pozycji do obserwacji zamykania mostu, a gdy już ją znajduję, pojawia się drugi komunikat: „Trwa zamykanie mostu”.

Most na Martwej Wiśle w Sobieszewie

Po kilkunastominutowej przerwie przychodzi pora, aby ruszyć na niebieski szlak im. Wincentego Pola. Kieruję się w stronę Górek Wschodnich, a tam odbijam nieco ze szlaku i udaję się w kierunku grobli oddzielającej Wisłę Śmiałą od jeziora Ptasi Raj.

Ptasi Raj

Po powrocie na szlak trasa wiedzie przez Las Mierzei, w większości szutrowymi drogami. Na trasie spotkać można całkiem sporo rowerzystów, ale jest luźno i są takie odcinki, na których przez kilka km nie widać nikogo.

Wyspa Sobieszewska

Jadąc lasem przez Wyspę Sobieszewską, nie można pominąć Zatoki Gdańskiej. Najbliżej do niej, bo raptem 100 m od szlaku mam na wschodnim skraju Sobieszewa. Przy wejściu zostawiam rower i podążam w kierunku wody.

Zatoka Gdańska

Po 38 km wycieczki docieram do Przegaliny i zatrzymuję się przy dwóch śluzach: Północnej, zbudowanej w 1895 r. (nieczynnej od roku 1992) i Południowej, wybudowanej w latach 1975-1982. W tym miejscu Martwa Wisła otrzymuje połączenie z Wisłą.

Przegalina, śluza Północna
Przegalina, śluza Południowa

Trasa od Przegaliny biegnie po wale Wisły nową, utwardzoną ścieżką rowerową. Od Świbna poprowadzone zostały tu dwie trasy: Wiślana Trasa Rowerowa (WTR) i EuroVelo 9 (EV9).

WTR, EV9
WTR, EV9
WTR, EV9

W Kiezmarku opuszczam ścieżkę na wale wiślanym i przekraczam Wisłę, żegnając się z Żuławami Gdańskimi i witając z Żuławami Malborskimi. W kierunku Nowej Kościelnicy trasa prowadzi wzdłuż Kanału Wiślano-Zalewowego.

Kanał Wiślano-Zalewowy

W Nowej Kościelnicy zatrzymuję się ponownie przy kanale, a następnie przy dawnej pastorówce, dwóch domach podcieniowych i dawnym majątku Schroedterów.

Dawna pastorówka w Nowej Kościelnicy
Dom podcieniowy w Nowej Kościelnicy
Dom podcieniowy w Nowej Kościelnicy
Dawny majątek Schroedterów w Nowej Kościelnicy

Na końcu wsi wjeżdżam na niebieski szlak pieszy, prowadzący ponownie do Wisły. To właśnie na nim znajduje się wspomniany wyżej majątek Schroedterów. Trasa jest malownicza i prowadzi drogą utwardzoną.

Niebieski szlak pieszy Sztum-Mikoszewo
Niebieski szlak pieszy Sztum-Mikoszewo

Po kilku km ponownie odbijam od Wisły, tym razem w kierunku Ostaszewa.

Ostaszewo

Po chwili znów powrcam pod wał. Warto tu trzymać się niebieskiego, pieszego szlaku, by zobaczyć bardzo stare wierzby, których jest nad Wisłą mnóstwo.

Na niebieskim szlaku pieszym

Z niebieskiego szlaku zjeżdżam w Gniazdowie, ale nie dlatego, że tak chciałem, a dlatego, że na wale pojawiła się jakaś prywatna brama. Choć na większości żuławskich pól rzepak już przekwitł, to w Gniazdowie kwitnie on z pełną mocą.

Gniazdowo

Z Gniazdowa do Pordenowa podążam trasą EV9. Ścieżka rowerowa kończy się w Nowej Cerkwi, gdzie zatrzymuję się najpierw przed kościołem, a następnie na dłuższą chwilę przy domu podcieniowym.

Nowa Cerkiew
Nowa Cerkiew

Od Nowej Cerkwi do Pordenowa trasa EV9 prowadzi drogą asfaltową. W Pordenowie skręcam w lewo, w kierunku Pręgowa Żuławskiego i Nowego Stawu, skąd ścieżką rowerową docieram do Malborka, kończąc wycieczkę.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-21
zulawy.infopl.info