1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 4
Żuławy | Wycieczki | Rok 2024 | Wycieczka do lasu

Żuławy2024-04-01. WYCIECZKA DO LASU

Wycieczka do lasu

⇤⇥ 39 km

Mimo że mamy pierwszego kwietnia, to dzisiejsza wycieczka rowerowa odbyła się naprawdę, a jej opis jest jak najbardziej autentyczny. Niespełna 40 km trasa obejmowała lasy Dolnego Powiśla i gdyby nie pewien fakt historyczny, byłoby zapewne dużo krócej i szybciej. Szukanie ciekawostek trochę po omacku jest całkiem fajne, pod warunkiem że zostanie zakończone happy endem. Tym razem ten szczęśliwy koniec nastąpił, ale trochę w wydaniu słodko-gorzkim.

Spotykamy się u podnóża ul. Góralskiej i najpierw nową, utwardzoną drogą rowerową, a następnie o wiele atrakcyjniejszym odcinkiem z nawierzchnią naturalną, ruszamy w kierunku Gościszewa.

Droga wzdłuż Nogatu
Droga wzdłuż Nogatu

W Gościszewie skręcamy do centrum. Jest tu komin od dawnej gorzelni, który zapewne mógłby posłużyć do tytułu wycieczki z poprzedniego dnia, jednak obydwie trasy nie mają ze sobą nic wspólnego.

Ruina gorzelni w Gościszewie
Ruina gorzelni w Gościszewie

Około 700. m odcinkiem drogi krajowej nr 55 dojeżdżamy do osady Goraj. Nazwa ta pochodzi od pobliskiego, małego jeziorka Goreje. W 1764 r. miejsce to było folwarkiem o nazwie Gorej. W 1773 r. właścicielem ziem był von Kleist. Historia folwarku jest ściśle związana z historią wsi Koniecwałd (Konradswalde), której nazwa pochodzi od imienia Konrada, pierwszego lokatora i sołtysa.

Zatrzymujemy się przy obecnym hotelu i restauracji- budynku z pocz. XX w. zdobionym piętrowym ryzalitem. Stasiu w gruzowisku szuka pozostałości budynków.

Dwór w Goraju
Dwór w Goraju

Oznaki wiosny zauważalne są coraz bardziej.

Wiosna
Wiosna

W dalszej części próbujemy przedostać się do pozostałości po leśniczówce. Trochę przekombinowany ten odcinek, ale w jakiś sposób, trochę na rowerach, trochę pieszo, udaje się nam tam dotrzeć.

Na szlaku w Goraju
Na szlaku w Goraju
Miejsce po dawnej leśniczówce Neuhakenberg
Miejsce po dawnej leśniczówce Neuhakenberg

W miejscu tym skupiam się raczej na krajobrazie i rozkwitającej wiośnie.

Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle
Dolne Powiśle

Wąskim pasem na granicy lasu i pola przedostajemy się do leśnej drogi w Grzępie (Neu Hakenberg). Stamtąd mamy blisko do dawnej, ceglanej strzelnicy.

Dawna strzelnica w Grzępie
Dawna strzelnica w Grzępie

Zastanawiające są metalowe haki umieszczone na kulochwycie, na kilku poziomach, wystające nieco przed lico muru. Można domniemywać, że służyły one do zawieszania desek, być może w celu ochrony cegieł lub łatwiejszego odzyskiwania kul.

Dawna strzelnica w Grzępie
Dawna strzelnica w Grzępie

Stasiu w Goraju odnalazł swoje miejsca po karczmie i zabudowania folwarku, ja natomiast swoją wiosnę, a razem strzelnicę, którą w dwójkę, ale w innym składzie odszukaliśmy w 2014 r. Na trasie padł też wątek pewnego kamienia, który leży w lesie, w pobliżu Grzępy/Koniecwałdu i niedaleko strzelnicy. Nadprogramowo decydujemy się na jego odnalezienie i to ma być ten wspomniany na wstępie happy end.

Głaz poświęcony Mackensenowi
Głaz poświęcony Mackensenowi

Uruchamiamy internet, ale świecące słońce i słaby zasięg nie pozwalają nam na odpowiednie zlokalizowanie głazu. Bazujemy na słupku z działką nr 54 i to nas wprowadza w błąd, przez co schodzimy ładny kawał lasu. To jednak nie ten fakt jest tą gorzkością, lecz sam efekt, bo głazu nie znajdujemy samodzielnie. Z pomocą przychodzi nam para spacerujących osób, która doprowadza nas do punktu wyjścia, czyli strzelnicy, a następnie do celu zlokalizowanego zaledwie 250 m od wjazdu na strzelnicę, w odległości 25 m od drogi, za co bardzo mocno dziękujemy. Przy poszukiwaniu głazu trafiamy również na urocze miejsce z przepływającym kanałem.

Dolne Powiśle
Dolne Powiśle

W książce Von Arthura Semraua „Die Orte und Fluren im ehemaligen Gebiet Stuhm und Waldamt Bönhof (Komturei Marienburg), na stronie 136 autor wzmiankuje o placu Hexentanceplatz. Według raportu byłego nadleśniczego D. Hensela podobno w tym miejscu znajdowała się leśniczówka Karbowiczesno. W 1928 r. na placu tym wzniesiono pomnik feldmarszałka v. Mackensena, aby upamiętnić paradę zorganizowaną przed nim 28 sierpnia 1924 r. przez związki wojskowe powiatów Sztum i Malbork. Opis Hexentanceplatz w książce Semraua znajduje się przy Leśniczówce Grzępa (Försterei Neuhakenberg)- miejscu, w którym pozostałości zabudowy odwiedziliśmy wcześniej. Głaz położony jest w leju spowodowanym wysadzeniem pomnika po II wojnie, prawdopodobnie w latach 60/70. Zachowana inskrypcja między innymi informuje, że 28.8.1924 r. przed swym dawnym dowódcą feldmarszałkiem von Mackensenem, w paradnym szyku stały związki żołnierzy z powiatów Sztum i Malbork, podpisane- związki wojskowe i żołnierze, feldmarszałek von Mackensen, 1928 r. Hexentanceplatz to w tłumaczeniu miejsce tańca czarownic.

Głaz poświęcony Mackensenowi
Głaz poświęcony Mackensenowi

August von Mackensen, a właściwie Anton Ludwig Friedrich August von Mackensen (06.12.1849-08.11.1945) był feldmarszałkiem niemieckim oraz dowódcą wojsk niemieckich i austro-węgierskich podczas ofensywy pod Gorlicami i Tarnowem w maju 1915 r. Pod jego dowództwem, między innymi w sierpniu i we wrześniu 1915 r., podczas walk pod Brześciem i Pińskiem, z Królestwa Polskiego zostali wyparci Rosjanie, co spowodowało przełamanie frontu wschodniego. Po przegranej przez Niemców I wojnie światowej i podpisaniu traktatu wersalskiego, Malbork i Sztum pozostały w Prusach Wschodnich. Mackensen do samego końca był szanowany przez żołnierzy, dlatego też w lesie między Malborkiem a Sztumem, przed 08.07 1928 r. wzniesiono pomnik. Mackensen był zwolennikiem monarchii Hohenzollernów i nie poparł Hitlera, potępiając w 1940 r. zbrodnie niemieckie popełnione w kampanii wrześniowej.

Przez las dojeżdżamy do Gościszewa, a następnie prawie tą samą drogą, którą zaczynaliśmy, wracamy do Malborka.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info