1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 4
Żuławy | Wycieczki | Rok 2013 | Samochodem po Żuławach Elbląskich i Pojezierzu Iławskim

Żuławy2013-03-16. SAMOCHODEM PO ŻUŁAWACH ELBLĄSKICH I POJEZIERZU IŁAWSKIM

Malbork-Nowy Dwór Elbląski-Gajewiec-Jezioro-Karczowiska Górne-Jezioro-Markusy-Kępniewo-Stare Dolno-Powodowo-Wysoka-Jelonki-Pudłowiec-Prakwice-Malbork

Stara karczma w Nowym Dworze Elbląskim

 

Objazd po Żuławach Elbląskich i fragmencie Pojezierza Iławskiego odbył się przy kapryśnej pogodzie. Padający momentami intensywny śnieg utrudniał widoczność, ale pojawiało się również oczekiwane słońce. Trasa przebiegała od Malborka, przez gminy: Stare Pole, Gronowo Elbląskie, Markusy, Rychliki, Stary Dzierzgoń oraz miasto i gminę Dzierzgoń, skąd nastąpił bezpośredni powrót do domu.

Wyruszyliśmy z Malborka w kierunku Elbląga drogą nr 22. Po chwili zaczął padać intensywny śnieg, ograniczając widoczność do minimum. Szybko jednak się przejaśniło. Pierwszym naszym miejscem zatrzymania była stara karczma w Nowym Dworze Elbląskim. Obiekt z 1795 r. posiada zdobione drzwi z inskrypcją na belce nadproża, informującą o dacie budowy, nazwiskach budowniczego i właściciela budynku.

Spichlerz z zagrody w Karczowiskach Górnych Jadąc dalej drogą nr 22, na skrzyżowaniu przed Elblągiem skręciliśmy w prawo i po ok. 2,5 km, za torami kolejowymi Malbork-Elbląg, zatrzymaliśmy się przy zagrodzie w typie kątowym, składającej się z drewnianych: domu i spichlerza oraz murowanej obory, którą wieńczy chorągiewka z inicjałami E.J. i datą 1881. Za zgodą właścicieli gospodarstwa weszliśmy na teren posesji i mogliśmy przyjrzeć się nieco bliżej tej urokliwej zabudowie.

Most zwodzony w Jeziorze Następny, krótki przystanek był przy mostku w Gajewcu, gdzie w pobliżu stoi ładny, drewniany dom. Z Gajewca dojechaliśmy do miejscowości Jezioro. Najpierw postój nad rz. Tiną, przy pięknie prezentującym się, w zimowej scenerii, trzyprzęsłowym moście zwodzonym z 1895 r. i dalej przy neogotyckim kościele pw. Wniebowzięcia N.M.P., który dawniej należał do ewangelików. Obok świątyni znajduje się pomnik z ok. 1920 r., upamiętniający poległych mieszkańców podczas I Wojny Światowej.

Dom podcieniowy w Kępniewie Z Jeziora udaliśmy się do Markus. Tam zwiedziliśmy cmentarz mennonicki założony w XVIII w., położony wśród lip, po czym skierowaliśmy się w stronę Nowego Dolna. Niestety, most na rz. Dzierzgonce był w fazie remontu, więc zmuszeni byliśmy wrócić do Markus i zmienić plan dalszej wycieczki. Zdecydowaliśmy udać się do Kępniewa obejrzeć XIX-wieczny dom podcieniowy z wystawką wspieraną przez 10 kolumn.

Mijając po drodze kilka interesujących budynków, przez Brudzędy dojechaliśmy do Starego Dolna, po czym zatrzymaliśmy się przy dawnym pałacu z wieżą i parkiem, a obecnie wielorodzinnym budynku mieszkalnym. Z zewnątrz obiekt nie zrobił na mnie większego wrażenia, ale do wnętrza prowadzą ładne drzwi. W środku pałac posiada ładną klatkę schodową z dekorowaną balustradą i piękną mozaiką podłogową.

Ruina pałacu w Powodowie Opuściliśmy Żuławy i dalsza część objazdu obejmowała północną część Pojezierza Iławskiego, a pierwszą odwiedzoną w tym regionie przez nas wsią było Powodowo. W latach 1608-1618 właścicielem Powodowa był Fabian von Zehmen. Zehmenowie (z pol.: Czema) byli rodem pochodzącym z Saksonii, gdzie jedna gałąź rodziny osiedliła się w Prusach. W kolejnych latach majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Przed I Wojną Światową grunt podzielony był na Stare i Nowe Powodowo. Po 1918 r. obydwa majątki przejął ziemianin Otto Zimmermann, a ostatnią dziedziczącą była jego córka Wanda wraz z mężem, Kurtem Bochertem. Obecnie dwa pałace w Powodowie są własnością prywatną. Starszy z nich, z 1790 r., położony jest nad stawem, zadbany, ogrodzony i brak do niego dostępu. Drugi, z roku 1850 jest w stanie ruiny i ten zwiedziliśmy.

Gotycki kościół w Jelonkach Opuszczając Powodowo, pojechaliśmy do wsi Wysoka. Mieści się tam prywatne gospodarstwo, a na nim stary cmentarz. Z Wysokiej udaliśmy się w kierunku drogi nr 527 i na skrzyżowaniu skręciliśmy w lewo, do wsi Jelonki. Tam obejrzeliśmy 3 domy podcieniowe i gotycki kościół z masywną, w całości murowaną wieżą, zdobioną blendami i blendowo-sterczynowym szczytem od strony wschodniej świątyni. Pierwszy z domów podcieniowych stoi w pobliżu kościoła, a ryglową wystawkę wspiera 5 kolumn i ryglowe ścianki boczne. Dom podcieniowy w Jelonkach Dwa pozostałe domy usytuowane są w pobliżu głównej drogi nr 527. Jeden z nich posiada wystawkę oszalowaną pionowo, wspartą od frontu na 5. słupach. Drugi dom wzniesiono w XVIII w., a później dobudowano niesymetrycznie ryglowy podcień, który wspierany jest przez 5 kolumn i dwie ścianki boczne.

Ruina pałacu w Pudłowcu Drogą nr 527, którą przyjechaliśmy do Jelonek, wróciliśmy do skrzyżowania i pojechaliśmy na południe. Przez Rychliki, Rejsyty i Gisiel dobrnęliśmy do wsi Pudłowiec. Dawniej był to folwark, który na przełomie XVIII i XIX w. przeszedł w ręce braci Dreher, a po ich śmierci w posiadanie rodziny Popławski. Po ślubie córki właścicieli- Amelii z lekarzem Ernstem Jeimke, nastąpił rozwój folwarku, a efektem było wzniesienie w 1860 r., pięknego, neogotyckiego pałacu rodzinnego. Następnie, do roku 1945 był on własnością córki Amelii i Ernsta- Margarethe oraz jej małżonka- Victora Fehlauer. Obecnie pałac jest niszczejącą, lecz fotogeniczną ruiną. Obok niego znajduje się park dworski, na którym dominują ogromne dęby posadzone na pamiątkę braci Dreher.

Kuźnia podcieniowa w Prakwicach Na koniec pozostała jeszcze jedna ruina- w Prakwicach. W XV w. Prakwice należały do Gabriela Bażyńskiego, który był dowódcą rycerstwa ziemi dzierzgońskiej w Związku Pruskim. Następnie wieś przejęta została przez pruską rodzinę von Proeck, w XV w. przez ród von Wallenrodt, a w w. XVIII przez burgrabię Krzysztofa von Dohna. Pałac prawdopodobnie zbudowano za czasów rodu von Wallenrodt, w XVII w. Oprócz ruin, w Prakwicach obejrzeliśmy również kuźnię podcieniową z XIX w., ze schodkowym szczytem.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-21
zulawy.infopl.info