1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 7
Żuławy | Wycieczki | Rok 2015 | Tam, gdzie kończą się Żuławy, a zaczyna Powiśle

Żuławy2015-05-22. TAM, GDZIE KOŃCZĄ SIĘ ŻUŁAWY, A ZACZYNA POWIŚLE

Malbork-Gronajny-Malbork

Brukowa aleja

⇤⇥ 7 km

Przyjmuje się, że miasto Malbork od strony prawego brzegu Nogatu jest miastem granicznym z Żuławami i już do nich nie należy, choć historycznie jest z nimi mocno związane. Żuławy, to płaskość, depresja i gdzieniegdzie, delikatne wzniesienia do kilku metrów.

Malbork, od prawego brzegu Nogatu w kierunku osiedla Południe wyraźnie "idzie" pod górę i jego południowe krańce śmiało możemy zaliczyć już do sąsiedniego regionu, czyli Powiśla. Południowe obrzeża miasta, to fantastyczne miejsce na spacery o każdej porze roku, gdzie cisza, spokój, barwny krajobraz i odrobina historii pozwalają na chwilę zapomnieć o codzienności.

Na wieczorny spacer wybrałem się z bratem, wyruszając z osiedla Południe, od ulicy Czerskiego, przez ulicę Rolniczą w kierunku wsi Gronajny, do której jednak nie dotarliśmy, ale nie było to w naszych zamiarach. Ponad 7 km trasa wiodła głównie wśród pól z dominującym zapachem rzepaku i układała się sama podczas spaceru. Przechodząc ulicą Rolniczą, zatrzymaliśmy się przy 104-letnim gospodarstwie, które dawniej należało do Gustava Eisenacka. Obecnie mieści się tam Stowarzyszenie św. Faustyny "Fides". Historyczna, zdobiona detalami zabudowa składa się z budynku mieszkalnego i budynków gospodarczych. Na jednym z nich, od szczytu widoczne są inicjały Gustawa Eisenacka z rokiem budowy 1911, element wyznaczający 4 główne kierunki świata, zwieńczony chorągiewką z tą samą datą oraz "urwany" łeb konia. W pobliżu zabudowań, po prawej stronie drogi płynie zabytkowy, XIV-wieczny Kanał Młynówki (Juranda) wypływający z jeziora Dzierzgoń w gminie Prabuty i wpływający do Nogatu w Malborku. Po lewej stronie drogi, w większym oddaleniu biegną dwie linie kolejowe: nr 9 Gdańsk-Warszawa i nr 207 Malbork-Toruń. Przeszliśmy przez tory pierwszej linii kolejowej i kilkaset metrów dalej skręciliśmy w prawo. Przy zachodzie słońca, pomiędzy rzepakowymi polami, doszliśmy do oryginalnej drogi wyłożonej brukiem. Skręcając w lewo, doszlibyśmy do wsi Gronajny i jeziora Dąbrówki. My jednak wybraliśmy kierunek przeciwny i tą piękną aleją, mijając wiadukt kolejowy, wróciliśmy do Malborka.

Dawny majątek Eisenacka.
Dawny majątek Eisenacka.
Dawny majątek Eisenacka.
Dawny majątek Eisenacka.
Dawny majątek Eisenacka.
Droga nad Kanałem Młynówki.
Droga nad Kanałem Młynówki.
Cuda techniki.
Na szlaku.
Na szlaku.
Na szlaku.
Na szlaku.
Na szlaku.
Na szlaku.
Na szlaku.

ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info