2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
26.11.1754 r., w Mokrym Dworze urodził się Jan Jerzy Adam Forster (1754-1794). Był on synem naukowca i profesora Johanna Reinholda Forstera, etnologiem, badaczem i podróżnikiem. Jako młody człowiek, wziął udział w drugiej wyprawie kapitana Jamesa Cooka po Pacyfiku. Swoje podróże dokumentował w formie zapisków i rysunków.
To właśnie Forsterom poświęcona została VII edycja "Żuławskiego Tulipana". Sercem imprezy, która od roku 2009 odbywa się w Mokrym Dworze, są "dywany" układane z tysięcy, a nawet milionów wielobarwnych główek tulipanów. Uczestnicy wydarzenia, tulipanową kompozycję mogą podziwiać z góry: z wysięgnika strażackiego lub z przygotowanej przez organizatorów platformy widokowej.
Do Mokrego Dworu wybraliśmy się razem z Tomkiem. Do Gdańska Oruni dojechaliśmy pociągiem. Początkowo trasa wiodła wzdłuż Kanału Raduni przez Lipce, obok "Lwiego Dworu", a następnie wzdłuż rzek: Raduni i Motławy. W Mokrym Dworze, oprócz "Żuławskiego Tulipana" zwiedziliśmy skansen maszyn rolniczych. Od Mokrego Dworu podążaliśmy wzdłuż Motławy, przez Wiślinę, Bystrą, Lędowo i Wróblewo, zatrzymując się przy interesujących obiektach, często otaczanych polami kwitnącego rzepaku. W Grabinach-Zameczku skręciliśmy w lewo, do wsi Trutnowy. Tam przyjrzeliśmy się nowo odkrytym inskrypcjom domu podcieniowego. Następnie, polną drogą dojechaliśmy do Osic, pod kościół, przy którym powstało lapidarium starszych nagrobków. Przez Giemlice dobrnęliśmy do Steblewa i tam zatrzymaliśmy się przy ruinie gotyckiego kościoła. Po dłuższym odpoczynku ruszyliśmy do Tczewa, a stamtąd zabytkowym mostem na Wiśle przeprawiliśmy się na drugi brzeg rzeki. Ostatni odcinek trasy przebiegał przez Lisewo Malborskie, Starą Wisłę, Szymankowo i Stogi.
Zobacz również: