1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 4
Żuławy | Wycieczki | Rok 2016 | Domy podcieniowe, ujście Wisły i Mewia Łacha oraz Podróż(e) z Góralem

Żuławy2016-05-28. DOMY PODCIENIOWE, UJŚCIE WISŁY I MEWIA ŁACHA ORAZ PODRÓŻ(E) Z GÓRALEM

Malbork-Orłowo-Nowy Dwór Gdański-Mikoszewo (ŻKD)-Drewnica-Żuławki-Nowa Kościelnica-Nowa Cerkiew-Pordenowo-Malbork

Podróż(e) z Góralem

⇤⇥ 91 km

Wycieczka na dwóch kółkach, ciuchcią i pieszo, w słońcu, ale też z deszczem i burzą, z Góralem, wspinaczką, po kamieniach, przez plażę, las i wzdłuż Wisły. 117 km, w tym 90 rowerem, 24 pociągiem i 3 pieszo. Tak w skrócie można scharakteryzować ten wyjątkowy pod względem atrakcji dzień, który minął mi w towarzystwie "Naszych Żuław".

Dom podcieniowy w Orłowie Ruszyliśmy przed godz. 8:00 z kładki na Nogacie, jadąc przez Nowy Staw i Orłowo do Nowego Dworu Gdańskiego. Z uwagi na fakt, że pociąg Żuławskiej Kolei Dojazdowej do Stegny i dalej do Mikoszewa odjeżdżał ok. godz. 10:00, nie zatrzymywaliśmy się w wielu miejscach. Pierwszym obiektem, dla którego zrobiliśmy przerwę zdjęciową, był dom podcieniowy w Orłowie, zbudowany w 1802 r. przez Petera Loewena. Do stacji w Nowym Dworze Gdańskim dojechaliśmy ok. 20 minut przed czasem.

Pociąg ŻKD i tzw. letniak Po zapakowaniu rowerów do środka czekaliśmy na drugą część wycieczki. Po raz pierwszy miałem przyjemność jechać tzw. letniakiem. Podczas przejazdów w poprzednich latach trafialiśmy na wagony całkowicie kryte. Jak mniej więcej wygląda atrakcja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, można obejrzeć na poniższych wycinkach z wycieczki, które zarejestrowałem podczas przejazdu.

Tym samym pociągiem na wycieczkę do Mikoszewa wybrała się również grupa stowarzyszenia "Żuławy Gdańskie" zajmując jeden z wagonów. Mijając kolejne miejscowości: Cyganek, Tujsk, Rybina, Stegna i Junoszyno, dotarliśmy do Jantara. Tam ku naszemu zdziwieniu dosiadł się poszukujący najbardziej urokliwych miejsc w Polsce- Góral z Zawoi. I to właśnie w naszym wagonie kręcony był jeden z odcinków programu turystycznego "Podróże z Góralem". Przejeżdżając przez kolejne stacje, dotarliśmy do stacji końcowej w Mikoszewie.

Dom podcieniowy przy wale w Mikoszewie Trzecia część wycieczki była bardziej piesza niż rowerowa. Zaraz po wyjściu z pociągu podeszliśmy bliżej pod jeden z dwóch domów podcieniowych w Mikoszewie. Dom w zagrodzie olęderskiej w typie wzdłużnym został zbudowany (wg przypuszczeń jego właścicieli) na początku XIX w. (1800 lub 1805 r.), choć wymieniana jest też data wcześniejsza. Z domem tym związana jest pewna historia, o której wspominają "Nasze Żuławy". Dotyczy ona zatrzymania się w nim żony Fryderyka Wilhelma III- królowej Luizy, uciekającej przed Napoleonem z Berlina do Królewca. Na wale wiślanym przeprowadzono krótką dyskusję na ten temat. Fakt ten odnotowuje również stara pocztówka z opisem informującym o domu z pokojem zajmowanym przez królową. Dom w 2014 r. zyskał nowych właścicieli, którzy marzyli o otoczeniu pozbawionym współczesnej, mało interesującej architektury. Pozyskując środki pieniężne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku 2015 rozpoczęto remont zabytku, a tak właściwie stawiania go na nowo. Obecnie zabytek pozostaje w stanie surowym, bez wykończeń, pokrycia dachowego i bez okien, które widziałem już na zdjęciach wykonanych przez rekonstruktora, będące bez wątpienia ozdobą domu.

W drodze do Mewiej Łachy Po obejrzeniu postępu prac należało wspiąć się na wał. Niby nic trudnego dla człowieka, ale rowery zachowywały się jak uparte osły i nie chciały słuchać właścicieli. Z pomocą pojawił się Góral, pomagając nam wciągnąć je do góry. Z wału udaliśmy się w kierunku ujścia Wisły, gdyż jeden z uczestników wycieczki szepnął coś o grobli. Do pewnego momentu prowadzi tam przejezdna droga. Później niestety byliśmy skazani na prowadzenie rowerów po kamienistej, nierównej nawierzchni, ale za to tuż przy przekopanej Wiśle. Rezerwat "Mewia Łacha" jest zamknięty i zakaz wejścia okazał się prawdą. Koniec grobli wraz z rezerwatem i całą masą ptaków widoczny jest z dużej odległości z plaży. Nie mając zamiaru powrotu tą samą drogą, przejechaliśmy się brzegiem zatoki i na pierwszym wyjeździe skręciliśmy w las, a następnie leśną drogą, mijając jezioro Mikoszewskie, dojechaliśmy do głównej szosy.

Dawny dom młynarza w Drewnicy W czwartej części wycieczki były już tylko rowery. Zanim wyjechaliśmy z Mikoszewa, zatrzymaliśmy się jeszcze przed drugim, XIX-wiecznym domem podcieniowym otoczonym z każdej strony roślinnością. Po chwili postoju ruszyliśmy w kierunku Wisły i skręciliśmy w lewo na wał. Po przejechaniu ok. 1 km zostałem nieco z tyłu, spoglądając jeszcze w kierunku Mikoszewa. Długim, prostym odcinkiem dojechaliśmy do Drewnicy. Tam zatrzymaliśmy się przy interesującym, zrekonstruowanym, dawnym domu młynarza, przeniesionym podobno gdzieś z przekopu Wisły. Na starych mapach, po przeciwnej stronie ulicy można zauważyć młyn. Po chwili postoju udaliśmy się pod jedyny, zachowany wiatrak kozłowy na Żuławach. W centrum wsi zrobiliśmy dłuższy odpoczynek, podczas którego zauważyliśmy kłębiące się chmury. Postanowiliśmy jednak przed burzą dojechać do Żuławek. Remontowany dom podcieniowy w Żuławkach Najpierw zatrzymaliśmy się przed kaplicą z końca XIX w. związaną z nieistniejącym kościołem ewangelickim i cmentarzem, a następnie mijając jeden z domów podcieniowych, podjechaliśmy pod drugi, będący od r. 2014 w fazie remontu. Zasadnicza część tego domu pochodzi z 1721 r., natomiast podcień został dobudowany w r. 1803 przez znanego żuławskiego budowniczego Petera Loewena. Data, imiona i nazwiska cieśli oraz ówczesnego właściciela Isaaca Schultza wyryte są na belce podcienia. Dzięki uprzejmości właściciela obiektu mogliśmy wejść na teren prywatny, przyjrzeć się bliżej detalom oraz porozmawiać z gospodarzami domu. W tym czasie zaczęło również padać, ale deszcz nie był aż tak bardzo uciążliwy.

Wystawka odrestaurowanego domu podcieniowego w Nowej Kościelnicy Burza złapała nas jednak w Nowej Kościelnicy, ale schowaliśmy się w krytym przystanku autobusowym. Jadąc do wsi, zauważyliśmy pełen wody, oczyszczony kanał Wiślano-Zalewowy, który przez wiele lat zarastał i był już niemal suchy. Po przejściu burzy, mijając pierwszy dom podcieniowy, podjechaliśmy pod drugi- odrestaurowany, a następnie pod dawny majątek Schroedterów.

Z Nowej Kościelnicy udaliśmy się w kierunku Nowej Cerkwi. Z zewnątrz obejrzeliśmy neogotycki kościół, po czym ruszyliśmy w końcową część wycieczki. Przez Pordenowo, gdzie zatrzymaliśmy się przy cmentarzu mennonickim i lapidarium oraz przez Lichnowy i Tralewo wróciliśmy do Malborka.

Most zwodzony w Rybinie
Przejazd ŻKD
ŻKD
Mikoszewo
Remontowany dom podcieniowy w Mikoszewie
Remontowany dom podcieniowy w Mikoszewie
Wisła
Ujście Wisły
Rezerwat przyrody Mewia Łacha
Jezioro Mikoszewskie
Las nadmorski w Mikoszewie
Dom podcieniowy w Mikoszewie
Widok z wału wiślanego
Widok z wału wiślanego na Mikoszewo i remontowany dom podcieniowy
Drzwi dawnego domu młynarza
Bażant
Wiatrak kozłowy w Drewnicy
Wiatrak kozłowy w Drewnicy
Zagroda w Drewnicy
Podcień domu w Żuławkach
Wystawka remontowanego domu w Żuławkach
Wystawka remontowanego domu w Żuławkach
Pastorówka w Dworku i Kanał Wiślano-Zalewowy
Kanał Wiślano-Zalewowy
Dawny majątek Schroedterów
Żuławy
Kościół w Nowej Cerkwi
Lapidarium w Pordenowie
Żuławy
Żuławy

ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info