1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 4
Żuławy | Wycieczki | Rok 2017 | Nowa ziemia

Żuławy2017-08-26. NOWA ZIEMIA

Wyspa Nowakowska- czapla biała

⇤⇥ 71 km

Gdyby tak cofnąć się o kilkaset lat to w miejscach, w których dzisiaj możemy jeździć rowerami, pływalibyśmy łodziami. Obszar Wyspy Nowakowskiej należał dawniej do Zalewu Wiślanego, ale na skutek osuszania Żuław powstała tu ziemia gotowa do użytku dla człowieka. Jak się później okazało, nowy ląd stał się lądem bardzo niebezpiecznym, a wysoka woda do dzisiaj sieje strach wśród lokalnej społeczności.

Jeszcze w XVIII w. obszar Wyspy Nowakowskiej (dawniej Terranova) stanowiły bagna. Po osuszeniu terenów, nad Zalewem Wiślanym powstały trzy poldery wyspowe: Grochowo, Nowotki i Nowakowo-Batorowo oraz dwa poldery przylądowe: Kobyla Kępa i Rubno. Polder Grochowo położony jest w widłach Szkarpawy i Wisły Królewieckiej, polder Nowotki w widłach Nogatu i Cieplicówki, natomiast polder Nowakowo-Batorowo otoczony jest rzeką Elbląg, Cieplicówką, Nogatem i Kanałem Jagiellońskim. Polder Kobyla Kępa przylega do Mierzei Wiślanej, a polder Rubno położony jest u podnóża Wysoczyzny Elbląskiej. Sobotnia wycieczka przebiegała polderem Nowakowo-Batorowo, wzdłuż rzek, kanałów, Zatoki Elbląskiej i Zalewu Wiślanego. Na początku XIX w. w polderze tym założono wsie Alt Terranova i Neu Terranova. Nazwy te funkcjonowały jeszcze przez krótki czas po II wojnie światowej.

Fragment zrekonstruowanej mapy Hugo Bertrama przedstawiającej deltę z ok. 1300 roku z naniesieniem dzisiejszych miejscowości- źródło: Das Weichsel-Nogat-Delta, Hugo Bertram

Silne, północne wiatry są bardzo dużym zagrożeniem dla terenów nisko położonych. Spowodowane wiatrem podwyższenie lustra wody w zbiorniku końcowym, a w tym przypadku jest nim Zalew Wiślany, bardzo często doprowadza do tzw. cofki i przybierania wody w rzekach na odcinkach ujściowych. Zalew Wiślany od Bałtyku oddzielony jest wąskim pasem Mierzei Wiślanej. Sztormy mogą powodować przelanie się wody z Bałtyku do Zalewu Wiślanego, a to z kolei potęguje zjawisko cofki. Taka sytuacja miała miejsce w styczniu 1983 r., kiedy to Zalew Wiślany odebrał ląd zabrany wcześniej przez człowieka. Wdarcie się 34 mln m³ wody przez 29 wyrw na długości ok. 500 m doprowadziło do zatopienia polderu Nowakowo-Batorowo. Część domów znalazła się całkowicie pod wodą. Zalania i podtopienia miały miejsce również w latach 2009 i 2012, a w roku bieżącym woda w rzece Elbląg przekroczyła stan alarmowy. Wały przeciwpowodziowe osiągają wysokość 2,6 m i były niejednokrotnie podwyższane, między innymi po katastrofie z 1983 r. W czasie II wojny światowej, podczas modernizacji wałów pracowali tu więźniowie obozu koncentracyjnego Stutthof zakwaterowani w podobozach. Poldery wyspowe oraz katastrofa z 1983 r. zostały świetnie opisane w książce Kazimierza Cebulaka "Delta Wisły, powyżej i poniżej poziomu morza".

Nastawienie do sobotniej wycieczki było jedno: wodny krajobraz. Przejrzałem jednak na wszelki wypadek stare mapy, na których dopatrzyłem się cmentarza w okolicach Cieplic, czego nie potwierdziła współczesna mapa satelitarna (zaorane pole). Do cmentarza nie dotarłem również poprzez literaturę. Na wyspę wjechałem od strony Wysoczyzny Elbląskiej, obrotowym mostem pontonowym w Nowakowie. Niestety spóźniłem się około 10-15 minut, więc nie mogłem zobaczyć działania (otwierania i zamykania) mostu. Za mostem były już tylko ptaki, woda i drzewa. Drogi z płyt betonowych nie należą do tych uwielbianych przez rowerzystów, ale te na wyspie nie są aż tak tragiczne. Alternatywą dla nich jest niezarośnięty wał.

Nie licząc miejsc, które odwiedzałem już wcześniej, na trasie zaciekawiły mnie dwie miejscowości. Pierwsza z nich to pięknie położona między prawym brzegiem Nogatu a wierzbowymi polami wieś Kępa Rybacka. Druga miejscowość to położona nad Nogatem, ale daleko poza polderem wieś Jazowa, w której zachowało się kilka godnych uwagi domów. Szkoda tylko, że Jazowa została poszatkowana na trzy części starą drogą nr 7 i nową w budowie. Nie zabrakło też miejsc odwiedzanych przeze mnie w tym roku, czyli położonych nad Nogatem miejscowości Kępki i Bielnik Drugi z mocno zarośniętymi cmentarzem i ruiną kościoła. Najwyższe nagrobki i tablica informacyjna były wprawdzie dobrze widoczne, ale cegieł ruiny niestety zobaczyć się nie dało. Dużo lepszy widok był natomiast po drugiej stronie Nogatu, na rozciągniętą wzdłuż rzeki wieś Kępki. Druga część trasy obfitowała w pracujące maszyny rolnicze, na polach i na drogach, gdzie niekiedy musiałem zatrzymywać się na poboczach, bo drogi wąskie a ciągniki szerokie.

Most pontonowy w Nowakowie
Rzeka Elbląg, a nad nią Nowakowo
W tle Zatoka Elbląska
Przepompownia w Nowakowie z 1968 r.
Rzeka Elbląg i dalej Zatoka Elbląska
Obwałowanie, droga z płyt betonowych i Zatoka Elbląska
Ujście rzeki Elbląg do Zatoki Elbląskiej
Nad Zatoką Elbląską
Mostek do nikąd
Ciek wodny łączący jezioro Batorowskie z Zatoką Elbląską
Kormorany
Czapla biała
Czapla biała
Prawdopodobnie bielik
Nowotki- Cieplicówka
Nowotki- Cieplicówka
Nowe Batorowo
Kępiny Wielkie- Cieplicówka
Kępiny Wielkie- Cieplicówka
Kępa Rybacka, Nogat i Cieplicówka, czapla biała
Kępa Rybacka, Nogat i Cieplicówka, czapla biała
Wrota przeciwpowodziowe w Bielniku Drugim (Kanał Jagielloński/Nogat)
Kanał Jagielloński
Nogat, widok na most w Bielniku Drugim/Kępkach
Kępki
Chaos
Nogat
Nogat, widok na most w Bielniku Drugim/Kępkach
Jazowa
Jazowa
Pracowita sobota na Żuławach
Pracowita sobota na Żuławach
Pracowita sobota na Żuławach
Pracowita sobota na Żuławach
Pracowita sobota na Żuławach
Pracowita sobota na Żuławach

ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info