2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Ostatni dzień wakacji, kierunek Nowa Wieś Cierpkie, odjazd z Malborka- godzina 6:56 i dwa wydrukowane przez kasjerkę bilety na pociąg POLREGIO. Po chwili z okienka kasy usłyszałem „brak wolnych miejsc na rowery”. Wiedząc już wcześniej, że nie otrzymam biletów z gwarancją przewozu rowerów (sprawdzone w systemie IPR), poprosiłem o bilety bez gwarancji.
Dostałem odpowiedź, że nie ma takiego czegoś, jak przewóz roweru bez gwarancji. Udałem się więc do drugiej kasy, gdzie otrzymałem identyczną odpowiedź. Tak się składa, że jeżdżę sporo pociągami i nabywam różne bilety, z gwarancją przewozu i bez gwarancji, więc stanowcze "nie" kasjerki i kasjera mocno mnie zdziwiło. Pod relacją z wycieczki kilka faktów, które wskazują na to, że bilety na rowery powinny nam zostać sprzedane.
20. minutowa próba zakupu biletów nie doszła do skutku i pozostało nam tylko odwrócić rowery na zachód i zamiast pochylni na Kanale Elbląskim udać się na improwizowaną wycieczkę przez Wielkie Żuławy Malborskie. Zwiedziliśmy cmentarze w Stogach i w Starej Wiśle, zabytkowe kościoły w Kończewicach (od wewnątrz), Lisewie Malborskim i Gnojewie. Zatrzymaliśmy się również w Szymankowie, przy pomniku poświęconym kolejarzom i celnikom wraz z rodzinami, którzy zostali zamordowani 01.09.1939 r. Po raz pierwszy mieliśmy okazję spojrzeć na mosty tczewskie od strony strażnicy wałowej, jak i być przy budynku strażnicy tak blisko. W Dąbrowie zaciekawiła nas dożynkowa para policjanta z psem. Najbardziej zaskakującym miejscem był jednak oczyszczony cmentarz w Starej Wiśle, gdzie po raz pierwszy widzieliśmy go w takim stanie. Najbardziej zabawną częścią wycieczki był dialog z mieszkanką Kończewic przy zabytkowym kościele:
Zabytkowy most na Wiśle
Skoro wybraliśmy kierunek nad Wisłę i w Dąbrowie, po chwili namysłu skręciliśmy w stronę Lisewa Malborskiego, to pojawiła się okazja, aby zwiedzić remontowany, zabytkowy most na Wiśle. Pierwsza wycieczka dotycząca remontu mostu- "Dom podcieniowy w Borętach Drugich i most na Wiśle" miała miejsce w maju 2016 r., kiedy to trwały prace nad częścią zabytkową- wpisaną do rejestru zabytków, natomiast pozostałe przęsła znajdujące się po stronie Lisewa Malborskiego, na ten wpis jeszcze czekały. Na początku r. 2017 władzom powiatu tczewskiego udało się zabezpieczyć pieniądze (wkład własny) na drugi etap odbudowy mostu. W maju otrzymano dotację, a w lipcu ogłoszono przetarg na drugi etap prac.
Fakty