1. Gdańsk
  2. Powiat gdański
  3. Powiat
    malborski
  4. Powiat
    nowodworski
  5. Powiat elbląski
  6. Elbląg
  7. Powiat
    tczewski
  8. Powiat sztumski
  9. Sopot
  10. Zatoka Gdańska
  11. Zalew Wislany
Żuławy- mapa

Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 4
Żuławy | Wycieczki | Rok 2022 | Przez Mierzeję do granicy Polski

Żuławy2022-08-25. PRZEZ MIERZEJĘ DO GRANICY POLSKI

Przez Mierzeję do granicy Polski

⇤⇥ 84 km

Choć cała trasa należała do łatwych, to zapowiadał się bardzo intensywny dzień. Przejazdy w poprzek Mierzei, z Zatoki Gdańskiej do Zalewu Wiślanego i z powrotem, dołożyły trochę dodatkowych kilometrów oraz sprawiły, że trasa nie była aż tak płaska. Mierzeja Wiślana to pewnego rodzaju garb opadający z jednej i z drugiej strony w kierunku wody. Dwa proste odcinki trasą R10, bez żadnego opuszczania szlaku, dałyby 56 km do granicy i z powrotem, po terenie prawie płaskim, więc jest to trasa dla każdego.

Na dzisiejszym szlaku znalazły się między innymi: Kanał przez Mierzeję Wiślaną w Kątach Rybackich, którego otwarcie ma nastąpić 17.09.2022 r., słupki graniczne wyznaczające granicę Wolnego Miasta Gdańska z 1919 r. w Przebrnie, klif nad Zalewem Wiślanym, cmentarz ewangelicki, Posterunek Obserwacyjny, podstawa radaru z okresu II wojny światowej oraz wejście nr 1 na plażę przy granicy z Rosją w Nowej Karczmie (Piaskach).

Cała trasa to komfortowa ścieżka leśna, naturalna lub wyłożona szutrem, a przez całą Krynicę Morską utwardzona asfaltem lub kostką. Odcinek do Krynicy miałem okazję przejechać 2 lata temu podczas trzydniowej, dwuosobowej wycieczki Dzień 2. Wzdłuż Zatoki Gdańskiej.

Mierzeja Wiślana

Pierwsza część wycieczki trzydniowej: 24.08.2022. Przez Żuławy do Kątów Rybackich.

Ruszam o godzinie 8:30 i po kilku minutach jestem już w lesie, na trasie rowerowej R10.

Mierzeja Wiślana

Po ok. 10 km docieram do Kanału przez Mierzeję Wiślaną. Trasa biegnie tu nieco inaczej niż dwa lata temu. Przede wszystkim przekop jest już prawie ukończony i nie ma objazdu drogą nr 501. Można więc przejechać przez most od strony Zalewu Wiślanego i z bliska przyjrzeć się pracom. Mogło wydawać się, że nieco zamglone niebo nie da tu dobrej widoczności, ale jednak jest całkiem nieźle.

Przekop Mierzei
Przekop Mierzei
Przekop Mierzei

Za przekopem dojeżdżam do jednego z zejść na plażę i kieruję się do zatoki. Droga tu jest piaszczysta, ale jest też twardsze pobocze. Jaki to miły widok, gdy przed sobą mam tylko morze i piach bez parasoli.

Widoków nad zatoką i zalewem jest na trasie sporo, więc po chwili wycofuję się i próbuję odszukać kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańska. Odnajduję mały słupek, ale to raczej nie jest to i gdy zbieram się do odwrotu, zauważam spory, wyeksponowany kamień z widocznym z daleka napisem „Versailles 28.06.1919”. Z jednej strony wyryta litera „D”- od strony Niemiec, a z drugiej „FD”- od strony Wolnego Miasta Gdańska. Wracając na szlak R10, przy drodze odnajduję drugi kamień, bez napisu, ale z wyrytymi literami „D” i „FD”.

Przebrno

Przede mną kilkukilometrowy odcinek do Krynicy Morskiej. Ścieżka leśna pomału zmierza w kierunku zatoki. Zarówno część leśna, jak i nadmorska jest bardzo urokliwa.

Mierzeja Wiślana

W Krynicy Morskiej zjeżdżam ze szlaku, aby skierować się nad zalew i dalszą jazdę kontynuować nową ścieżką pieszo-rowerową poprowadzoną wzdłuż zalewu. Dojeżdżam do portu w Krynicy, w którym spędzam około 30 minut.

Krynica Morska i Zalew Wiślany

Po kilkunastu minutach wracam na szlak i skręcam w kierunku Piasków, ale to nie koniec opuszczania szlaku. Kierunek szczytu Wielbłądziego Garbu biegnie w prawo i jest blisko, bo tylko 400 m, więc postanawiam udać się na górę. Wielbłądzi Garb (49 m n. p. m) jest najwyższym wzniesieniem Mierzei Wiślanej. Na szczycie góry została zbudowana wieża, z której mam widok na Zalew Wiślany i Zatokę Gdańską. Jest kilka osób, więc chwilę czekam, ale sam efekt jest tu średni. Niby widać zatokę, widać zalew, ale z latarni morskiej w Krynicy Morskiej, na której byłem 2 lata temu, mimo że patrzy się tam przez szybkę, obraz jest o niebo lepszy.

Widok z Wielbłądziego Garbu

Do połowy szczytu spokojnie można podprowadzić rower bez większego wysiłku i tam go pozostawić, a ostatnie 100 m dochodzi się schodkami.

Wejście na Wielbłądzi Garb

Kolejne kilka km biegnie trasą R10 przy Zatoce Gdańskiej, a ogromne wrażenie robią tutaj tunele z drzew. W oddali słychać grzmoty. Prognozy nie zapowiadały burz i deszczów, ale będąc w Krynicy Morskiej, niebo od południowego wschodu nie wyglądało za ciekawie.

Mierzeja Wiślana

W Piaskach zjeżdżam ponownie nad Zalew Wiślany, próbując dostać się do klifu. Zdjęcia zupełnie nie oddają tego widoku z góry, ale łatwo zauważyć, że jest to świetne miejsce na wycieczkę pieszą. Stamtąd można przejść do Dzikiej Zatoczki lub dojść do Wydmy Szarej, a następnie do Piasków.

Mierzeja Wiślana i Zalew Wiślany

W Piaskach odnajduję stary cmentarz, nazwany na mapach jako mennonicki. Na cmentarzu jest trochę nagrobków, głównie tumb, a na istniejących tam płytach nagrobnych nie odnajduję nazwisk mennonickich. Na cmentarzu spotykam też panią, która pyta mnie o języki, najpierw o niemiecki, a następnie o uniwersalny. Z pomocą języka pseudomigowego i mieszanego dowiaduję się, że rodzina tej osoby mieszkała niegdyś w Piaskach, a kościół, który istniał przy cmentarzu (obecnie zachowane fundamenty), należał do ewangelików. Na moje stwierdzenie o mennonitach kobieta nie wiedziała, o czym do niej mówię.

Nowa Karczma
Nowa Karczma

Kościół natomiast ma bardzo ciekawą historię, w której wymieniani są pastorzy zboru. Zbudowany został w 1825 r. na wzór poprzedniego, który został zasypany tak, jak i cała osada Alt-Neukrug, przez wydmy. Ruchome piaski były powodem zmiany położenia miejscowości. W nowej osadzie Neukrug (dzisiejsza Nowa Karczma), nowy kościół zbudowano w odległości około 3 km na południowy zachód od poprzedniego miejsca. Wady konstrukcyjne spowodowały, że po kilkudziesięciu latach stolarka była już przegniła, okna stały się nieszczelne, a w zimę wiernym zamarzały kończyny. W 1884 r. wybudowano kolejny kościół- murowany, wzorowany na starym kościele ewangelickim w Sopocie. Wkrótce jednak parafia została rozwiązana i połączona z Przebrnem (na podstawie Neukrug- dostęp na 27.08.2022 r.).

Nowa Karczma

Zbliża się czas powrotu. Zatrzymuję się jeszcze na chwilę nad Zalewem Wiślanym.

Zalew Wiślany

Grzmotów już nie słychać, na liczniku 45 km i za bardzo nie wiem skąd ich tyle. Rezygnuję z dojazdu do granicy z Rosją i po powrocie na szlak skręcam w lewo. Po krótkiej chwili zmieniam decyzję i zawracam, kierując się do wejścia nr 1.

Koniec Polski

Szlaban, 4 tabliczki, w tym dwie z zakazem opierania rowerów i niewysoka siatka druciana na plaży- tak wygląda granica, która tak właściwie w tym miejscu nią nie jest. To taki 400-metrowy bufor będący jeszcze po stronie polskiej, więc nie ma czego się bać.

Mierzeja Wiślana- wejście nr 1
Mierzeja Wiślana- wejście nr 1

Po wyjściu na szlak R10 skręcam w lewo, w betonową drogę prowadzącą do Posterunku Obserwacyjnego i zlokalizowanej tuż przy nim podstawy radaru z okresu II wojny światowej.

Nowa Karczma

Teraz to już na pewno powrót do miejsca noclegowego, bez żadnych zjazdów, z wyjątkiem jednego- na pizzę w Kątach Rybackich, ale to raczej jest wymuszone po tak intensywnym dniu. Trasa powrotna to więcej słońca i sporo zatrzymań w tunelach tworzonych przez drzewa.

Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana

Przy większej ilości światła lepiej też prezentuje się ścieżka rowerowa w sąsiedztwie zatoki.

Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana
Mierzeja Wiślana

Po drodze zauważam też jeden z pomników przyrody- buk.

Mierzeja Wiślana

W miejscu noclegowym zadomowiły się dwie bardzo płochliwe przybłędy. Jedna z nich często przesiaduje na dachu i na tarasie.

Kąty Rybackie

To jeszcze nie koniec dnia- on kończy się eksperymentami wraz z zachodem słońca nad Zatoką Gdańską, przy lekko zachmurzonym niebie.

Kąty Rybackie i Zatoka Gdańska
Kąty Rybackie i Zatoka Gdańska
Kąty Rybackie i Zatoka Gdańska
Kąty Rybackie i Zatoka Gdańska
Kąty Rybackie i Zatoka Gdańska
Kąty Rybackie i Zatoka Gdańska
Kąty Rybackie i Zatoka Gdańska

ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-09-24
zulawy.infopl.info