Trasy rowerowe

Krótkie
Średnie
Długie
Online: 3
Żuławy | Powiat malborski | Gmina Miłoradz | Bystrze (Biesterfelde)

ŻuławyBYSTRZE (BIESTERFELDE)

Miejscowość położona na obszarze Wielkich Żuławach Malborskich, w zachodniej części gminy, oddalona o ok. 4,5 km od wsi Miłoradz i 11 km od miasta Malbork. Wzmiankuje się o istnieniu wsi przed rokiem 1343. Akt lokacyjny w 1343 roku nadał wielki mistrz Ludolf König. Inne, wymieniane nazwy wsi to: Bysterfeld, Bysterfelde, Biesterfeld, Beisterfeld.

Budowle sakralne i nekropolie

Ossuarium w Bystrzu (2012) Ossuarium w Bystrzu, to gotycka kaplica cmentarna zbudowana w I połowie XIV wieku zlokalizowana w północnej części wsi, obok nieistniejącego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła. Złożone w niej zostały kości poległych podczas wojny trzynastoletniej, która miała miejsce w latach 1454-1466. W roku 1590, w wyniku uderzenia w kapliczkę pioruna, została ona zniszczona. Od tego czasu odbudowywano ją kilkukrotnie aż do roku 1970.

Ossuarium w Bystrzu, usytuowane na terenie cmentarza jest murowaną konstrukcją zbudowaną na planie prostokąta o wymiarach 224 m x 242 m i całkowitej wysokości ok. 3 m. Otwór od strony zachodniej osadzony jest w blendzie i zabezpieczony metalową kratą. Przeciwległa ściana posiada jedną blendę, natomiast ściany boczne są gładkie. Kapliczkę zdobi pas fryzu widoczny na wszystkich ścianach. Szczyt stanowi dekorowana kopuła zwieńczona kulą i czterema filarkami, na których wmurowano metalowe krzyże.

Ściany wnętrza ossuarium pokrywały gotyckie polichromie przedstawiające sceny związane z funkcją budowli, np. "Sąd Ostateczny". Niestety, zawilgocenie i zasolenie ścian doprowadziły do zniszczenia tak cennych i unikalnych malowideł. Na tablicy stojącej przed wejściem na teren cmentarza stoi tablica, z której odczytujemy: "Ossarium z Bystrza z cenną gotycką polichromią to jedyny tego rodzaju zabytek na ziemiach polskich". Niestety, stan techniczny zabytku ma się nijak do opisu z tablicy.

W Bystrzu, z cmentarzem i ossuarium związany był kościół katolicki pw. św. Jakuba Apostoła z I połowy XIV wieku. Przeszedł on wiele remontów, ale ostatecznie na początku XVIII wieku popadł w ruinę i został rozebrany.

Domy podcieniowe

Dom podcieniowy w Bystrzu (2012) Dom podcieniowy nr 5 w Bystrzu zlokalizowany jest w północnej części wsi, w odległości ok. 150 m od ossuarium i został zbudowany w 1819 roku. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na kamiennej podmurówce. Ściany głównej części budynku zostały otynkowane, a szczyty oszalowane pionowo. Głęboka, ryglowa wystawka wypełniona żółtą cegłą, umieszczona jest od frontu zasadniczej części domu. Wspiera ją 8 drewnianych kolumn, stojących na ceglanych podstawach, zwieńczonych głowicami jońskimi. Nad kolumnami biegnie pas dekorowanego gzymsu. Dom wyróżnia się bogato dekorowaną stolarką drzwiową.


ŻuławyDALEKO OD ŻUŁAW

Warmia

Warmia

Mała architektura sakralna na tle krajobrazu to jeden z elementów historycznej Warmii
Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Wycieczki w różnych regionach Polski i w państwach Europy
Beskidy

Beskidy

Świetna alternatywa dla Tatr

2012-2024. Żuławy.
Wykorzystywanie wszelkich materiałów zawartych w tej witrynie bez zgody autora zabronione.
Ostatnia aktualizacja: 2024-11-22
zulawy.infopl.info