2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Żuławy Wiślane charakteryzują się dużą wilgotnością powietrza i gruntu, wynikającą z dość płytkiego zalegania wód gruntowych, ogromnej ilości kanałów i rowów melioracyjnych oraz bliskości morza. Elementy te mają wpływ na niższą niż w głębi kraju, temperaturę powietrza.
W stosunku do otaczających Żuławy wzgórz morenowych, w delcie Wisły występuje mniejsza ilość opadów. Spowodowane jest to zatrzymywaniem wiatrów przez wysoczyzny wschodnie i zachodnie. Mniejsza ilość opadów atmosferycznych nie przeszkadza jednak zbyt mocno w uprawach rolnych. Jedynie w okresie wiosennym, na skutek silniejszych wiatrów, spowodowanych rozległością delty i odkrytym horyzontem, występuje zjawisko nadmiernego przesuszania gleb.
W celu poprawy lokalnych warunków klimatycznych (ochrona przed wiatrami i zmniejszenie ich prędkości) oraz stworzenia lepszych warunków gospodarowania zasobami środowiska geograficznego, w II poł. XX wieku przystąpiono do realizacji planu regionalnego systemu zadrzewień. Pasy o szerokości kilkudziesięciu metrów, w odstępach kilku km, porastają między innymi brzegi Wisły i Nogatu.
Na podstawie źródeł:
Zobacz również: