2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Fauna i flora | Warunki klimatyczne | Wody powierzchniowe |
Kraina Żuław Wiślanych jest teoretycznie płaską równiną, leżącą w delcie Wisły, rozciągniętą z północy na południe- od Mierzei Wiślanej do Pojezierza Dzierzgońsko-Morąskiego i Doliny Kwidzyńskiej (rozgałęzienie Wisły-Leniwki i Nogatu) oraz z zachodu na wschód- od Pojezierza Kaszubskiego i Pojezierza Starogardzkiego do Wysoczyzny Elbląskiej i Równiny Warmińskiej. Granica Żuław Wiślanych widoczna jest gołym okiem, zarówno w terenie, jak i na dowolnej mapie hipsometrycznej Polski.
Wg regionalizacji fizycznogeograficznej Polski Jerzego Kondrackiego z 2000 roku, Żuławy Wiślane stanowią mezoregion wchodzący w skład makroregionu- Pobrzeża Gdańskiego, który z kolei jest częścią podprowincji- Pobrzeża Południowobałtyckiego.
Reforma administracyjna w 1975 roku spowodowała wyraźny podział Żuław na dwa województwa: gdańskie i elbląskie, natomiast wynikiem reformy z 1999 roku było tylko przesunięcie granicy, więc Żuławy w dalszym ciągu stanowią obszar położony w obrębie dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
W skład Żuław Wiślanych wchodzą następujące powiaty:
Powierzchnia Żuław Wiślanych wynosi ok. 175 tys. ha, z czego prawie 45 tys. to tereny depresyjne. Najniższy punkt depresyjny (1,8 m p. p. m) znajduje się w Raczkach Elbląskich, a najwyższy punkt wzniesienia (14,6 m n.p.m) leży w Grabinach-Zameczku.
Przez Żuławy przepływają dwie główne rzeki: Wisła, zwana Leniwką i Nogat, wyznaczające granice wewnętrzne w następujący sposób:
W zależności od źródeł, w tym również historycznych map, możemy spotkać się z nieco innym podziałem wewnętrznym Żuław, dlatego też granice te należy traktować jako umowne.
Nazwa Żuławy pochodzić może od słowa "żuł", czyli namuł leśny. Oznacza to, że rzeki na Żuławach płynęły niegdyś przez leśne obszary. Jak pisze Wincenty Pol, żułem leśnym nazywano "namuł roślinny, tworzący się w puszczach, borach i lasach, kawowego, czekoladowego, a nawet czarnego koloru, podobny wodom leśnym, które ten żuł niosą i na ujściu Wisły składają."
Niektóre źródła wiążą nazwę Żuławy z pruską przeszłością tego terenu i słowem "solov" (wyspa).
Na podstawie źródeł:
Zobacz również: