2024-11-02. Jesienne Pojezierze ...
2024-10-26. Jesień we mgle i w słońcu
2024-10-12. Jesień 2024
2024-09-21. Kolej wąskotorowa na Żuławach Gdańskich, cz. 3
2024-08-03. Widokówki z Żuław
Po wczorajszej burzy i obfitych opadach deszczu można było mieć obawy o jakość polnych dróg na Żuławach. Wysoka temperatura powietrza dawała jednak nadzieję na to, że woda odparuje i nie będzie aż tak tragicznie. Pozostały więc tylko dwa pytania, czy warto skracać trasę na korzyść krajobrazu, a jeśli nie, to czy warto nadrabiać kilometry asfaltowymi, czasem nudnymi drogami?
Pierwszy na próbę skrót miał miejsce w Grobelnie. Całkiem fajnie ubita, szutrowa droga nie dawała żadnych oporów, a jedynie w końcowym fragmencie, przed Cisami zaczęło się coś lepić do opon. W Cisach, przy wjeździe w polną drogę do Starej Kościelnicy, zamknięty szlaban, więc kolejna część została wydłużona przez Kraśniewo i Miłoradz. Ze Starej Kościelnicy dojazd do Gnojewa ponownie polami i slalomem ze względu na kałuże, a z Gnojewa do mostów już tylko drogami utwardzonymi.
Zabytkowy, pieszo-drogowy most na Wiśle został całkowicie zamknięty w 2011 r. Pierwszy etap prac remontowych rozpoczął się w roku 2015 a dwa lata później władze powiatu tczewskiego zabezpieczyły pieniądze (wkład własny) na drugi etap odbudowy mostu.
21.05.2016. Dom podcieniowy w Borętach Drugich i most na Wiśle
31.08.2017. Wielkie Żuławy Malborskie i most na Wiśle cz. II
W drugim etapie prac założono wymianę dwóch przęseł nurtowych i budowę przyczółka od strony tczewskiej, wymianę filaru na nurcie Wisły i przełożenie mediów pod nurtem rzeki. W 2018 r. okazało się, że jedyna złożona oferta przewyższała budżet, jakim dysponowały władze Tczewa i drugi etap remontu został rozbity na dwa mniejsze. Ogłoszono nowy przetarg i na jesieni 2018 r., rozpoczęły się prace remontowe. Zostały rozebrane dwa przęsła i przyczółek. Podczas rozbiórki został odkryty kamień węgielny o wymiarach 120 x 120 cm z otworem, w którym umieszczona była kapsuła czasu. Na dnie wnęki znaleziono tablicę inskrypcyjną „Des Königs Majestät von Preußen Friedrich Wilhelm IV legte den Grundstein zur Weichselbrücke bei Dirschau am. 27. Juli 1851 (Królewska Wysokość Prus Fryderyk Wilhelm IV położył kamień węgielny pod budowę mostu na Wiśle w Tczewie 27 lipca 1851 r.)”.
Przy wiślańskich mostach spory ruch. Ludzie chętnie przyjeżdżają tam, aby popatrzeć nie tylko na mosty i panoramę Tczewa, ale również na rozlaną w poldery zalewowe Wisłę. W niektórych miejscach woda dochodzi aż pod wał, ale nie wygląda to tak groźnie, jak w 2010 r. MPŻ pozostał tam około 30 minut, po czym ruszył w drogę powrotną, zatrzymując się jeszcze przy strażnicy wałowej.
Dąbrowa i Lichnówki to dwa cmentarze. Jeden bez nagrobków, a drugi bez dostępu. W obydwu tych miejscach stoją nowo postawione tablice informujące o dawnych cmentarzach. Przez Dąbrowę możemy przejechać nową ścieżką rowerową, a od Lichnówek do Szymankowa prowadzi jedna z najładniejszych utwardzonych alej w gminie Lichnowy o długości ok. 6 km. Od Szymankowa, jumby i polne drogi, zwłaszcza te polne stanowiły zagadkę, ale na całe szczęście było w miarę sucho.